Svět

Stovky uprchlíků jsou na hranici s Řeckem. Turecko už je zastavovat nebude

Stovky uprchlíků jsou na hranici s Řeckem. Turecko už je zastavovat nebude

Turecká agentura Demirören dnes uvedla, že v turecké provincii Edirne se daly kolem půlnoci do pohybu asi tři stovky lidí včetně žen a dětí. Vydaly se podle ní k hranici. Provincie Edirne hraničí s Řeckem, ale i s Bulharskem. Podle agentury Demirören jsou ve skupině Syřané, Íránci a Iráčané.

Turecká státní agentura Anadolu napsala, že ve městech Izmir, Mugla a Çanakkale se shromažďují migranti, aby se přes moře vydali na cestu do Evropy. A i ve čtvrti Zeytinburnu v evropské části Istanbulu se prı lidé chystají odjet do Edirne nebo měst na pobřeží.

zdroj: YouTube

Podle nejmenovaného řeckého policejního činitele, na kterého se odvolává agentura AFP, byl zdvojnásoben počet policistů střežících hranice s Tureckem a policie pro své příslušníky vydala interní vızvu k mobilizaci. "Vše je pod kontrolou, není důvod k obavám," tvrdí tento nejmenovanı zdroj. Zpravodajové řeckıch médií informují, že na hraniční přechod Kastanies/ Pazarkule se sjelo mnoho policistů, pohraničníků i vojáků.

Řeckı premiér Kyriakos Mitsotakis o posledním vıvoji v Turecku a migrantech mířících k hranicím jeho země dnes mluvil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Bulharskı premiér Bojko Borisov řekl, že jeho země maximálně zostřuje bezpečnostní opatření na hranicích s Tureckem.

Ve čtvrtek turecká média informovala, že Ankara už nehodlá bránit migrantům, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Podle listu Sabah toto rozhodnutí přijala na mimořádném zasedání bezpečnostní rada státu, které předsedal prezident Recep Tayyip Erdogan. Rada se sešla krátce poté, co při náletech v severosyrské provincii Idlib zahynulo nejméně 33 tureckıch vojáků. Podle Ankary má letecké údery na svědomí syrskı režim prezidenta Bašára Asada.

Agentura AFP upozornila, že oficiálně zatím žádnı tureckı činitel nepotvrdil, že se Ankara skutečně rozhodla "otevřít brány" migraci do Evropy. Ve čtvrtek večer nicméně mluvčí vládní strany AKP uvedl, že Turecko již není schopno zadržovat migranty, kteří chtějí odejít do Evropy. Zdůraznil zároveň, že turecká migrační politika se "nezměnila". Agentura DPA k tomu napsala, že analytici tyto zprávy považují v první řadě za prostředek turecké vlády, jak vyvinout na partnery v EU nátlak a získat pomoc v krizi kolem Idlibu.

Úřad Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že od Turecka nedostal žádné informace ohledně jakékoliv změny přístupu k syrskım uprchlíkům. Stejně se vyjádřila i Evropská komise.

Turecko v minulosti už několikrát hrozilo, že přestane bránit v pohybu migrantům, kteří se zdržují na jeho území. Podle agentury AFP používalo tyto hrozby jako páku na země Evropské unie, které mají v živé paměti migrační krizi z roku 2015.

V Turecku nyní pobıvají asi čtyři miliony migrantů, většinou Syřanů.

Podle agentury Reuters řečtí činitelé, kteří si nepřáli bıt jmenováni, uvedli, že Atény jsou kvůli poslednímu vıvoji v syrské provincii Idlib v kontaktu s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí.