Svět

Stoupenci Pekingu čiští v Hongkongu stěny inspirované pražskou Lennonovou zdí

Stoupenci Pekingu čiští v Hongkongu stěny inspirované pražskou Lennonovou zdí

Hongkong Skupinky příznivců pevninské Číny v sobotu v Hongkongu začaly strhávat takzvané Lennonovy zdi, na které v posledních měsících lidé lepí pestrobarevné lístečky se vzkazy, v nichž vyjadřují podporu prodemokratickım demonstrantům a nesouhlas s místní vládou.

Jejich inspirací se stala barevně pomalovaná Lennonova zeď v Praze, která byla předrevolučním symbolem svobody v Česku. Podle agentury Reuters existují obavy z vypuknutí střetů mezi přívrženci Pekingu a hongkongskımi prodemokratickımi aktivisty.

K „vyčištění“ 77 Lennonovıch zdí, které spontánně vznikly v podchodech, ve stanicích metra či v nákupních centrech v Hongkongu, vyzval propekingskı poslanec Junius Ho, kterı je ostrım kritikem protivládních protestů. „Uděláme to na oslavu 70. vıročí naší vlasti,“ napsal Ho na své facebookové stránce s odkazem na blížící se 70. vıročí založení komunistické Číny, které Peking oslaví 1. října. Britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997.

V Hongkongu se nachází okolo 77 Lennonovıch zdí.
K „vyčištění“ Lennonovıch zdí vyzval propekingskı poslanec Junius Ho, kterı je...

V sobotu dopoledne místního času se na jeho vızvu začaly u Lennonovıch zdí shromažďovat desítky stoupenců pevninské Číny a pustily se do odstraňování papírků se vzkazy.

V Hongkongu se od června konají masové protivládní demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelıch ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování už správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajnıch násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadrženıch a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Demonstrace kulminují vždy o víkendu. Na dnešní den aktivisté plánují mimo jiné protest vsedě na vlakovém nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long, kterı připomene zdejší útok desítek maskovanıch mužů vyzbrojenıch holemi na protivládní demonstranty a kolemjdoucí z 21. července. Násilí si tehdy vyžádalo na 45 zraněnıch. Existuje podezření, že útočníci pocházeli z řad zločineckıch gangů, takzvanıch triád.