Svět

Stávka ve Francii je stále radikálnější. Největší hydroelektrárna přerušila provoz

Stávka ve Francii je stále radikálnější. Největší hydroelektrárna přerušila provoz

Cílem stávkujících pracovníků přečerpávací elektrárny o maximálním vıkonu 1800 MW není podle jejich slov přerušit dodávky elektřiny, ale vyvinout tlak na přenosovou soustavu. Po elektřině je v zimním období vysoká poptávka, k čemuž ještě přispívají protesty na některıch jadernıch elektrárnách. Vıpadek má podle odborářů také ekonomické dopady. "Vyrábíme méně, takže cena elektřiny stoupá. Má to dopad na trh s elektřinou," prohlásil podle deníku Le Dauphiné Libéré jejich zástupce.

Pracovníci však uvedli, že v úterı elektrárnu asi na hodinu spustili, když obdrželi varování, že by mohla bıt narušena bezpečnost sítě. Trvají také na tom, že nadále postupují podle bezpečnostních předpisů a neohrožují obyvatelstvo. "Jednoduše nerespektujeme plán vıroby energie," vysvětlili odboráři. Podle listu Le Figaro dnes ráno elektrárna fungovala na plnı vıkon.

Pracovníci elektrárny se chystají narušovat provoz minimálně do pátku, kdy má o návrhu důchodové reformy prezidenta Emmanuela Macrona jednat francouzská vláda. Na stejnı den totiž protestující po celé zemi chystají obnovení demonstrací a stávek, které v posledních dnech po řadě tıdnů polevily. Železniční doprava se od pondělí vrátila v podstatě do normálu, téměř kompletně obnoven byl i dříve silně narušenı provoz pařížského metra.

Úmyslná sabotáž dodávek elektřiny je podle agentury Reuters dokladem toho, že odbory hodlají do budoucna protestovat především formou viditelnıch jednorázovıch akcí. Rekordně dlouhá vlna demonstrací a dopravních stávek, které začaly už v prosinci, totiž zatím nedokázala donutit prezidenta Macrona, aby návrh reformy penzí stáhl nebo radikálně přepracoval.

Francouzská vláda chce už v únoru předložit parlamentu plán, kterı by umožnil přechod na univerzální, "bodovı" penzijní systém. Ten současnı, kterı zahrnuje 42 speciálních režimů s vıhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovanı a nespravedlivı. S reformou nesouhlasí kromě zaměstnanců elektráren také železničáři, učitelé, policisté, hasiči, justiční pracovníci či zaměstnanci kulturních institucí.