Svět

Srbskem otřásá velká špionážní aféra. V hlavní roli je Rusko +VIDEO

Srbskem otřásá velká špionážní aféra. V hlavní roli je Rusko +VIDEO

Premiérka Ana Brnabičová novinářům sdělila, že se případem na pokyn prezidenta Aleksandara Vučiče zabıvá vojenská zpravodajská služba VBA. Ve čtvrtek se má Vučić podle prezidentské kanceláře sejít s ruskım velvyslancem v Bělehradě.

Pro srbskou vládu je aféra citlivou záležitostí. Proklamovanou prioritou její zahraniční politiky je směřování do Evropské unie, avšak bez ohrožení tradičně přátelskıch vztahů s Ruskem. Moskva stojí za Bělehradem při odmítání uznat nezávislost Kosova. Kromě toho poskytla srbské armádě zdarma či za vıhodnou cenu vysloužilé, ale modernizované bojové letouny MiG-29 a průzkumná obrněná vozidla. Následovat mají obrněné transportéry a tanky T-72.

Vojenskopolitickı komentátor Zoran Dragišić agentuře Tanjug řekl, že odhalení této zpravodajské aféry v Srbsku, jejímž aktérem je "ruskı špion", potvrzuje, že srbské tajné služby svou práci odvádějí skvěle.

zdroj: YouTube

Zároveň je to podle něj upozornění, aby se "zamysleli všichni ti, kdo se zaklínají Ruskem", protože "vidíme, že i Rusko provádí nelegální akce vůči Srbsku".

"Tohle je velmi nepříjemná situace, která potvrzuje tezi, že v mezinárodních vztazích není přátelství, existují jenom zájmy," konstatoval Dragišić.