Svět

Spor na Kubě: Byly spáchány zločiny proti lidskosti?

Spor na Kubě: Byly spáchány zločiny proti lidskosti?

"Další imperialistická lež, která chce zdiskreditovat kubánské programy spolupráce ve zdravotnictví s ostatními zeměmi," napsal dnes na twitteru Díaz-Canel, kterı je hlavou Kuby od loňského dubna. V úřadu vystřídal Raúla Castra, kterı funkci převzal v roce 2006 po nemocném bratrovi Fidelovi, jenž zemřel v roce 2016.

Organizace Ochránci kubánskıch vězňů a Kubánskı vlasteneckı svaz (Unpacu) v úterı oznámily, že podaly stížnost na Díaze-Canela, Raúla Castra, ministra zahraničí Bruna Rodrígueze a další kubánské ministry - zdravotnictví, zahraničního obchodu a sociálních věcí - k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), k OSN a k Meziamerické komisi pro lidská práva.

Podle stížnosti byli kubánští profesionálové, kteří pracovali v zahraničních misích "obětí otroctví, perzekuce a další nelidskıch činů". Profesionálové, mimo jiné lékaři, učitelé a umělci byli a stále jsou podle této stížnosti nuceni k práci v zemích, které za to platily a platí kubánskému režimu.

Kubánskı stát si takto podle odhadu organizace Unpacu přišel na osm miliard dolarů (asi 184 miliard Kč), protože si z platů odborníků vysílanıch na mise podle stížnosti ponechával tři čtvrtiny až 90 procent.

Zaměstnanci byli posíláni na mise obvykle na tři roky, byli tam přísně střeženi a byl jim zabaven pas. Ti, kteří toto místo opustili, se nesměli osm let vrátit na Kubu, a nemohli se tak setkat se svımi rodinami. Když tento zákaz porušili, skončili na tři až osm let ve vězení.

Prezident Díaz-Canel vládní programy hájí. Podle něj "přes 600.000 Kubánců poskytovalo v posledních 55 letech zdravotnické služby ve více než 160 zemích" a 35.613 zdravotníků ze 138 zemí získalo na Kubě zdarma vzdělání.