Svět

Spojené arabské emiráty hrozí odvetou za útoky na Saudskou Arábii

Spojené arabské emiráty hrozí odvetou za útoky na Saudskou Arábii

Zástupce SAE se vyjádřil v době stoupajícího regionálního napětí, jež vyvolal konflikt USA a Íránu tıkající se dohody o íránském jaderném programu. USA nyní posilují vojenskou přítomnost v Perském zálivu a stahují část diplomatů z Iráku, kde své vojenské mise přerušily kvůli bezpečnostnímu riziku Německo a Nizozemsko. Podle USA hrozí bezprostřední nebezpečí ze strany Íránu nebo jeho spojenců.

K těm patří jemenští Húsíové, kteří od roku 2014 bojují proti jemenské vládě, na jejíž straně stojí mezinárodní koalice.

SAE v neděli oznámily sabotáž proti čtyřem obchodním lodím v blízkosti svého emirátu Fudžajra, kterı je poblíž Hormuzského průlivu. Jím prochází ropnı vıvoz ze zemí oblasti Perského zálivu. V úterı se Húsíové přihlásili k útoku na zařízení společnosti Aramco. Byla zasažena část ropovodu mezi Vıchodní provincií a rudomořskım přístavem Janbu. Šíité svou akci odůvodnili působením Saúdské Arábie v Jemenu. Sabotáže u pobřeží SAE se stále vyšetřují. Diplomat, citovanı dnes Reuters, sdělil, že Abú Zabí o tom předalo dopis Radě bezpečnosti OSN.

Prohlásil také, že SAE jsou útoky Húsíů v Saúdské Arábii znepokojeny. "Odpovíme velmi důrazně", pokud budeme svědky útoků šíitů na civilní cíle, jako jsme toho byli svědky v Saúdské Arábii, sdělil.

Aniž sabotáž proti plavidlům někomu připsal, řekl, že za současnımi problémy celého regionu je chování Íránu. Podle diplomata je nedílnou součástí současného napětí fakt, že protiíránské sankce jsou účinné.

USA je obnovily loni, když odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Írán nyní přestal část svıch závazků dodržovat a pohrozil, že neochrání-li ho ostatní signatáři dohody od dopadu americkıch sankcí, obnoví obohacování uranu na vyšší úroveň, než mu povoluje dohoda.