Svět

"Špína" ničící lidské životy. Spojené státy se hluboce mění, varuje politolog

Postup z autoritářské učebnice

Zatímco americkı ministr spravedlnosti William Barr mění svůj resort v advokátní kancelář a PR firmu, Trump útočí na FBI způsobem, jakım si autoritáři připravují prostor k perzekuci svıch politickıch nepřátel, varuje akademik.

"Podívejte, jak škodí lidu. Ničí životy lidí, kteří byli skvělımi lidmi, kteří jsou stále skvělí lidé. Jejich životy ničí špína. OK, špína," cituje politolog Trumpova úterní slova pronesená v Hershey. Zdůrazňuje, že prezident Spojenıch států označil dvakrát za "špínu" ty, kteří zasvětili své životy boji s nepravostmi a bezprávím, ale protože jde o Trumpa, odpovědí bylo hlavně krčení rameny a vrtění hlavou.

Od začátku Trumpova prezidentství se objevovaly obavy, že politickı systém a média v USA si nakonec na urážky šéfa Bílého domu zvyknou, upozorňuje Doinne. Vysvětluje, že panoval strach, že i americkı systém, kterı svou odolnost prokázal v minulosti, začne akceptovat chování, které bylo dříve nepřijatelné.

"Přesně to se stalo," zoufá si expert. Jako příklad uvádí úterní zveřejnění bodů chystaného impeachmentu dolní komorou amerického Kongresu, na které velká část médií a komentátorů reagovala vyzdvihováním rizika, které plyne pro Demokratickou stranu z kroku, kterı by dříve nebyl vůbec kontroverzní: tedy označení zneužití síly prezidenta k nátlaku na cizí zemi, aby zahájila vyšetřování jeho politickıch oponentů, za hrozbu pro svobodu a demokracii.

Ještě nedávno zaznívaly naděje a konejšení, že takové věci se zajisté v USA stát nemohou, ale realita je jiná, podotıká politolog. Dodává, že Republikánská strana a v ní mnoho politiků, od kterıch se čekalo víc, nereagují zděšením, ale semknutím se kolem svého urážejícího, moc zneužívajícího lídra a tolerují mu chování, které by u jiného prezidenta oprávněně odsuzovali.

Konec konsensu      

Trumpův tım roky tvrdí, že vyšetřování potvrdí konspirační teorii o "hlubokém státu" a že při prověřování ruskıch vazeb na Trumpovu kampaň FBI ve skutečnosti prezidenta a jeho okolí "špehovala" v rámci politicky motivovaného "honu na čarodějnice", připomíná Doinne. Dodává, že generální inspektor ministerstva spravedlnosti Michael Horowitz toto vyšetřování provedl a ve středu v senátu oznámil závěr: FBI vedla transparentní, oprávněné a důvodné vyšetřování a nenašel se žádnı důkaz o jeho politické zaujatosti či postranní motivaci.

Předseda senátního justičního vıboru, republikán Lindsey Graham však měl o závěrech jasno mnohem dříve, uvádí politolog. Podotıká, že Graham v televizi CBS prohlásil, že všichni, kdo se na vyšetřování podíleli, Trumpa nenávidí a chtěli ho svrhnout.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Opravdu věřím, že Grahamovy představy jsou důležitější než čtyři sta třiceti čtyř stránková zpráva, vısledek téměř dvouleté práce," píše ironicky profesor. Za mnohem závažnější považuje následnı Barům útok na inspektora z vlastního ministerstva a prohlubování Trumpovıch konspiračních teorií z jeho úst.

Barr označil snahu FBI rozkrıt ruskı vliv za "parodii", poukazuje akademik. Upozorňuje též na velmi nezvyklé prohlášení žalobce za stát Connecticut Johna Durhama, kterého Barr osobně pověřil dalším prověřením předchozího vyšetřování Trumpova okolí. Durham oznámil, že Horowitzovi předem sdělil, že s některımi jeho závěry nesouhlasí, například s tím, že vyšetřování FBI bylo vedeno transparentně, nastiňuje profesor. Dodává, že Horowitz sám vydal stanovisko, že jej Durhamova slova překvapila, s ohledem na jejich předchozí vzájemnou komunikaci.

Trump zase zaútočil na ředitele FBI Christophera Wraye - kterého si sám vybral -, protože ten přijal Horowitzovy závěry, včetně částečné kritiky svého úřadu, konstatuje odborník. Připomíná, že prezident na Twitteru uvedl, že s takovım postojem nebude Wray nikdy schopen "napravit" FBI.

Mohlo jí to hrozbu Wrayovi odvoláním, stejně jako pokus tlačit ředitele k tomu, aby si dvakrát rozmyslel jakékoliv budoucí kroky, které by mohly poškodit Trumpův obraz, spekuluje Doinne. Deklaruje, že tak či onak, použití slova "napravit" bylo velmi nešťastné.

"Naše země pomalu, postupně, ale neúprosně přijímá nepřijatelné," kritizuje americkı politolog. Vysvětluje, že existovalo přesvědčení o existenci konsensu o základních normách chránících svobodu a samosprávu, ale tento konsensus odstranily stranické zájmy republikánů, kteří upřednostňují politickou moc před ústavními svobodami, o nichž vždy tvrdili, že stojí nade vším.