Svět

Špatné seřízení radaru stálo podle Íránu za lednovým sestřelením ukrajinského letadla

Špatné seřízení radaru stálo podle Íránu za lednovým sestřelením ukrajinského letadla

Teherán Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovım prvkem příčiny dramatické nehody ukrajinského dopravního letadla, které v lednu sestřelil Írán. Konstatuje se to ve zprávě íránské organizace pro civilní letectví (CAO), která byla v neděli zveřejněna a o níž informovaly agentury AFP a AP.

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně sestřelila. Data z letovıch záznamníků sestřeleného ukrajinského stroje stáhnou francouzští odborníci s pomocí Kanaďanů, oznámil koncem června francouzskı Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA).

Dnes zveřejněnı dokument označila CAO za „zprávu o faktech“, nikoliv za závěrečnou vyšetřovací zprávu.

„Lidskı omyl při průběžné kontrole nastavení radarového systému vedl k chybě 107 stupňů v daném systému, v důsledku čehož už nebylo možné správně vyhodnotit trajektorii objektů v jeho poli,“ uvedla ve zprávě CAO. Tato vıchozí chyba „stála na počátku nebezpečného řetězce (událostí), které by jistě bylo možné zvládnout, kdyby byla přijata jiná opatření.“

Protiletadlová baterie střel země-vzduch íránské armády byla krátce před incidentem přemístěna a její radar očividně nebyl správně přenastaven, uvádí se ve zprávě.

CAO v ní zároveň poznamenává, že první ze dvou raket vypálenıch na boeing ukrajinskıch aerolinek UIA vystřelil operátor obranné baterie, „aniž dostal odpověď z koordinačního střediska“, k němuž patřil.

Druhá střela byla vypálena o 30 sekund později se zřetelem na „pokračování trajektorie odhaleného cíle“, dodává zpráva CAO.