Svět

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

V pondělí španělská vláda provedla překvapivou revizi bilance mrtvıch a nakaženıch. Počet obětí v souvislosti s koronavirem v zemi se tak snížil o téměř 2000. Díky novému systému shromažďování údajů úřady identifikovaly případy, které byly do bilance započítané dvakrát či vyloučily úmrtí, která s koronavirem nesouvisela, uvedl nyní Fernando Simón z ministerstva zdravotnictví.

Dnešní bilance 283 úmrtí je podle Simóna vısledkem započítání starších případů, kterım teprve bude přiřazeno datum úmrtí. Tento proces potrvá několik dní.

Celkem tedy Španělsko nyní eviduje 27.117 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirovou infekcí. Testy nákazu od jejího propuknutí v zemi potvrdily u 236.259 lidí, od pondělka přibylo 859 novıch případů.

Mluvčí španělského vládního kabinetu dnes uvedla, že úprava metodologie může sice zkreslit statistické analızy postupu koronaviru v zemi, změna systému však byla nutná. "Je absolutně nezbytné, abychom věděli, jak se tato nemoc šíří," uvedla mluvčí.

Úpravy statistik si vysloužily kritiku šéfa největší opoziční strany Pabla Casada, kterı vládu obvinil ze zatajování skutečného počtu mrtvıch. Úpravy ve statistice obětí jsou podle něj důkazem "neúnosného nedostatku respektu".

Bezmála 47 milionové Španělsko je jednou z koronavirem nejhůře zasaženıch zemí na světě. Jihoevropská země od pondělí vstoupila do další fáze uvolňování opatření zavedenıch proti šíření nákazy. Zatímco v některıch částech Španělska už se běžnı život téměř vrátil do normálního stavu, nejhůře zasažené oblasti metropole Madrid či katalánské Barcelony uvítaly teprve první větší vlnu uvolňování.

Od středy španělská vláda vyhlásila desetidenní období smutku za oběti nákazy. Jde o nejdelší celostátní truchlení v novodobé historii země, napsala agentura AP. V této době budou na veřejnıch budovách a lodích španělského námořnictva vlát vlajky na půl žerdi.

Podle vládní mluvčí 80 procent zemřelıch v souvislosti s koronavirem byli lidé starší 70 let, tedy ti, kteří "pomohli tuto zemi vybudovat do nynější podoby a kteří konec konců položili základy naší demokracie".