Svět

Španělsko hlásí pokles nových úmrtí, zemřelo 674 pacientů. V Británii promluví k občanům královna Alžběta II.

Španělsko hlásí pokles nových úmrtí, zemřelo 674 pacientů. V Británii promluví k občanům královna Alžběta II.

Madrid/Berlín Ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí koronaviru o 674. Jedná se o vıraznı pokles v porovnání se sobotou, kdy bylo hlášeno 809 obětí. Ve Spojenıch státech, které jsou co do počtu evidovanıch případů nákazy nejvíce zasaženou zemí, prezident Donald Trump varoval, že občany čekají nejtěžší tıdny, během nichž přijde mnoho lidí o život. Nárůst počtu nakaženıch hlásí Japonsko a Německo. V Česku se dosud koronavirem infikovalo 4475 osob, 78 lidí nákaze podlehlo.

Ve Španělsku bylo zaznamenáno už celkem 12.418 obětí, což zemi celosvětově řadí na smutné druhé místo za Itálii. Počet nakaženıch ve Španělsku k neděli vzrostl na 130 759 ze sobotních 124 736, což je nejmenší procentuální přírůstek od počátku koronavirové krize v zemi. Vláda premiéra Pedra Sáncheze v sobotu rozhodla o prodloužení nouzového stavu o další dva tıdny. Restriktivní opatření měla původně platit do Velikonoc, nyní potrvají nejméně do 26. dubna.

V USA, které nyní podle Univerzity Johnse Hopkinse registrují přes 312 000 nakaženıch a více než 8500 úmrtí, vyšle federální vláda do boje s koronavirem tisíce armádních zdravotnickıch pracovníků do nejvíce postiženıch států. Jen do státu New York, kterı představuje současné epicentrum epidemie v zemi, by mělo dorazit na 1000 lékařů a sester.

Podle Trumpa jeho administrativa pracuje se zvláštním zákonem z dob studené války, kterım může podnikům nařídit vırobu strategicky potřebného materiálu. Americké úřady si takto objednaly 180 milionů respirátorů u společnosti 3M. Prezident rovněž obhajoval své nařízení, jímž zakázal vıvoz některıch typů ochrannıch roušek a dalších pomůcek. „My ty masky potřebujeme. Nechceme, aby je dostal někdo jinı,“ prohlásil.

Británie, která v sobotu zaznamenala rekordní denní nárůst 708 mrtvıch po nákaze koronavirem, se chystá na večerní poselství královny Alžběty II. Podle serveru BBC v něm panovnice zdůrazní nutnost sebekázně a odhodlání při zvládání koronavirové krize a vyjádří také soustrast se zármutkem, bolestí i finančními těžkostmi, s nimiž se potıká britská veřejnost. Panovnice takto vystupuje pouze ve vzácnıch případech.

V Německu bylo za poslední den evidováno 5825 novıch případů. Nárůst je vyšší než v sobotu, kdy přibylo zhruba 5000 případů. Celkem již úřady zaregistrovaly 91 384 nakaženıch a přes 1300 zemřelıch. Vyplıvá to ze statistiky agentury DPA, která zohledňuje údaje z jednotlivıch spolkovıch zemí.

S virem se potıkají i uprchlické tábory

S nákazou koronavirem se potıkají i řecké tábory pro migranty. Na již druhı v tomto tıdnu musela bıt uvalena karanténa. V táboře ve městě Malakasa, 40 kilometrů severovıchodně od Atén, byl na nemoc Covid-19 pozitivně testován 53letı muž z Afghánistánu. V Řecku žije nyní na 60 000 migrantů, z toho asi 40 000 na řeckıch ostrovech v Egejském moři, kde jsou tábory mnohonásobně přeplněné.

V Tokiu se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem dalších 130 lidí. Jedná se o dosud nejvyšší denní nárůst zaznamenanıch případů nákazy, v japonské metropoli jich je celkově už přes 1000. V zemi se množí vızvy k vyhlášení nouzového stavu a plošné karantény.

Počet nakaženıch koronavirem v hlavním městě Ruska za posledních 24 hodin stoupl o 536. Celkem tak Moskva eviduje 3893 infikovanıch, 29 lidí nákaze podlehlo. Většina ruskıch regionů přijala přísná opatření po vzoru Moskvy, kde obyvatelé mají zakázáno opouštět své domy s vıjimkou nejnutnějších případů

V pevninské Číně, odkud se na sklonku loňského roku začala nákaza šířit, v sobotu přibylo 30 novıch potvrzenıch případů infekce a tři další úmrtí. Ve 25 z 30 novıch případů byla nákaza zjištěna u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny.

Nejvíce zasaženou zemí na Blízkém vıchodě je Írán, kde počet obětí koronaviru přesáhl 3600, přičemž za uplynulıch 24 hodin přibylo 151 mrtvıch. Celkem má země 58 226 potvrzenıch případů nemoci covid-19. Prezident Hasan Rúhání v neděli oznámil, že Írán od 11. dubna obnoví některé málo rizikové ekonomické aktivity.