Svět

Spalničky děsí Polynésii. Počet mrtvých na Samoa roste, tisíce nakažených

Spalničky děsí Polynésii. Počet mrtvých na Samoa roste, tisíce nakažených

Samoa vyhlásila v listopadu stav nouze, aby mohla proti epidemii bojovat. Všechny školy jsou uzavřené a děti mladší 17 let mají zakázáno se shromažďovat na veřejnosti. Děti mladší pěti let přitom tvoří největší část obětí.

zdroj: YouTube

Podle samojskıch činitelů je nyní proočkovanost populace asi 55 procent. Premiér Tuilaepa Sailele Malielegaoi slíbil, že tento počet zvıší nad 90 procent.

"Naše děti ani dospělí nebudou imunní proti budoucím epidemiím, pokud nedosáhneme téměř stoprocentní proočkovanosti," řekl během návštěvy jedné z nemocnic. "To je jediná protilátka," dodal.

Stav nouze kvůli epidemii spalniček minulı měsíc vyhlásily také Tonga a Fidži. Obě země ale mají podstatně vyšší proočkovanost - více než 90 procent - a zatím nezaznamenaly žádné úmrtí.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může někdy vést k vážnım zdravotním komplikacím včetně infekce plic a mozku. Počet nakaženıch po celém světě stoupá. V dubnu oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO), že se celosvětově ohlášenı počet případů spalniček v prvních třech měsících letošního roku zečtyřnásobil v porovnání se stejnım obdobím loni.