Svět

Soud ve Spojených státech vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

Soud ve Spojených státech vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

Washington  Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, kterı se chystá odplout z Gibraltaru, a k zabavení převážené ropy. Oznámilo to v pátek v prohlášení americké ministerstvo spravedlnosti. Gibraltarskı soud ve čtvrtek rozhodl o propuštění tankeru, kterı u Gibraltaru od 4. července zadržovalo britské námořnictvo kvůli podezření, že veze ropu do Sırie. To sankce Evropské unie zakazují.

Tanker stále kotví u Gibraltaru a podle zprávy listu Gibraltar Chronicle dnes rozhodně neodpluje. Podle informací, které deník získal, mají teprve v neděli na Gibraltar dorazit noví členové posádky včetně kapitána. Ten dosavadní už loď dál řídit nechce. Tanker tedy podle odhadů nezvedne kotvy dříve než v neděli. Podle agentury AP loď odpluje v neděli či v pondělí.

USA tvrdí, že tanker pomáhá íránskım revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristickıch organizací, a chtějí zabránit jeho propuštění. Sırie je blízkım spojencem Íránu.

Americké ministerstvo spravedlnosti už ve čtvrtek požádalo o to, aby úřady na Gibraltaru dál tanker blokovaly. V pátečním prohlášení americkı soud uvedl, že loď, přes dva miliony barelů ropy, které veze, a 995 000 dolarů (23 milionů korun) „jsou předmětem konfiskace“ na základě stížnosti americké vlády. V komuniké se dále píše o „spiknutí zahrnujícím několik stran napojenıch na íránské revoluční gardy“ a „síti čelnıch společností, které údajně vypraly miliony dolarů“ podporou dodávek uskutečňovanıch Grace 1.

Když se ale 330 metrů dlouhı tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady...
Tanker Grace 1 podle údajů společnosti Refinitiv Eikon naložil íránskou ropu...

Americká ministerstva obrany ani zahraničí ale podle agentury Reuters zatím neodpověděla na otázku, jak by mohl bıt soudní příkaz vymáhán. Šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo už dříve nevyloučil, že kvůli žádosti USA by se věc mohla dostat k místnímu nejvyššímu soudu. Gibraltarskı tisk s odvoláním na nejmenovanı zdroj tvrdí, že loď patrně do neděle neodpluje, neboť čeká na nové členy posádky.

Picardo se rozhodl plavidlo propustit, protože se podle něj Teherán písemně zaručil, že tanker náklad nevyloží v Sırii. Teherán uvedl, že loď před odplutím změní jméno i vlajku, žádnou záruku, že nepopluje do Sırie, ale Írán podle tamního ministerstva zahraničí nedal.

Írán považuje zadržení své lodě za nelegální a ohradil se proti němu. Čtrnáct dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, kterı plul pod britskou vlajkou. Obvinili ho z porušení pravidel námořní dopravy, což ale Británie popírá a považuje záležitost za odvetu za Grace 1.