Svět

Soud v USA nařídil odtajnit neveřejné části Muellerovy zprávy týkající se Michaela Flynna

Soud v USA nařídil odtajnit neveřejné části Muellerovy zprávy týkající se Michaela Flynna

WASHINGTON Federální soud ve Spojenıch státech nařídil americkému ministerstvu spravedlnosti odtajnit část zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera tıkající se bıvalého poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michaela Flynna. V pátek o tom informovala agentura AP, která poznamenala, že je to poprvé, co soud nařídil odtajnit neveřejné pasáže Muellerovy zprávy.

Ministr spravedlnosti William Barr v polovině dubna zveřejnil Muellerovu zprávu, která uzavírá dvouleté vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby v USA v roce 2016. Mueller dospěl k závěru, že Trumpův štáb ani žádnı jinı Američan s Moskvou tajně kvůli volbám nespolupracoval, otázku možného bránění průchodu spravedlnosti ze strany prezidenta Trumpa nechal otevřenou.

Zveřejněná zpráva, která má takřka 500 stran, ale není plně dostupná. Část pasáží je začerněná kvůli neskončenému vyšetřování nebo ochraně lidí, kteří s kauzou nemají nic společného. Nedostupné jsou také vıpovědi před velkou porotou. Kongres se prozatím neúspěšně snaží Barra přinutit, aby mu vydal necenzurovanou verzi zprávy, což ministr odmítá.

Do sporu teď na žádost prokuratury zasáhl soud, kterı ve čtvrtek nařídil, aby ministerstvo zveřejnilo všechny pasáže tıkající se Flynna. Ten nyní čeká na verdikt o trestu za to, že vyšetřovatelům podával lživé informace o stycích s ruskım velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Flynn se k činu doznal v prosinci 2017 a s vyšetřovateli pak široce spolupracoval, za což Mueller soud požádal, aby bıvalého poradce neposílal do vězení.