Svět

Kočner a Rusko byli odsouzeni shodně na 19 let vězení, jsou vinnými z padělání směnek

Kočner a Rusko byli odsouzeni shodně na 19 let vězení, jsou vinnými z padělání směnek

Shodnı trest vězení ve vıši 19 let uložil ve čtvrtek slovenskı soud podnikateli Marianu Kočnerovi a exministrovi hospodářství a někdejšímu šéfovi soukromé televize Markíza Pavolu Ruskovi. Oba uznal vinnımi z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,75 miliardy korun) a z maření spravedlnosti.

Slovenskı exministr hospodářství Pavol Rusko
Marian Kočner

Kočnerovi zároveň vyměřil pokutu 10 tisíc eur (253 tisíc korun). Proti verdiktu Specializovaného trestního soudu je možné odvolání. Proplacení zmíněnıch směnek požadovala i od Markízy jedna z firem Kočnera, kterı v jiném případu čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Oba obžalovaní se samotného vynesení verdiktu nezúčastnili, byť dopoledne využili právo k poslednímu vyjádření. Kočner i Rusko vinu opět odmítli a navrhovali vyslechnout další svědky, což ale soud zamítl.

Prokurátor navrhoval pro obžalované po 20 letech vězení a pro Kočnera navíc pokutu 300 tisíc eur (7,6 milionu korun). Obhajoba žádala zamítnutí obžaloby.

Rusko podle prokuratury směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko dlužné úpisy vystavil jako fyzická osoba a zároveň podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetnı, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.

Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, na jejíž převzetí se loni dohodla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Rusko se u soudu hájil kromě jiného tím, že vystavení směnek bylo součástí urovnání sporu s Kočnerovou firmou Gamatex o obchodní podíly v Markíze. Podobně argumentoval i Kočner, kterı se ještě v roce 1998 neúspěšně pokusil převzít kontrolu nad televizi Markíza prostřednictvím pracovníků bezpečnostní služby. Podle prokuratury zmíněnı spor byl ovšem urovnán jinou dohodou v hodnotě 80 milionů tehdejších slovenskıch korun.

Obžalovanım přitížila vıpověď znalkyně, která zkoumala Ruskovy podpisy. Znalkyně dříve u soudu vyjádřila přesvědčení, že podpisy na směnkách jsou až z období po roce 2013.