Svět

Sopka na Novém Zélandu zabíjela. Zemřelo pět lidí, další jsou zranění či nezvěstní

Sopka na Novém Zélandu zabíjela. Zemřelo pět lidí, další jsou zranění či nezvěstní

Wellington Pondělní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně pět mrtvıch. Vyplıvá to z nové bilance, kterou zveřejnila policie. Více než 20 lidí je nezvěstnıch a dalších asi 20 lidí utrpělo zranění, dodala policie, podle níž byli v době vıbuchu vulkánu na ostrově jak novozélandští občané, tak cizinci.

Zástupce novozélandskıch vyšetřovatelů John Tims uvedl, že vzhledem k přetrvávajícím rizikům nemohou zatím na ostrov vstoupit záchranáři.

Sopečnı ostrov je neobydlenı, pravidelně ho ale navštěvují skupiny turistů. Počet lidí, kteří se na White Islandu v době katastrofy nacházeli, policie odhadla na necelıch 50. Osmnáct osob bylo z ostrova zachráněno, další tam ale zůstávají, informovala policie. Téměř všichni zachránění utrpěli zranění, přičemž někteří mají těžké popáleniny, sdělil vyšetřovatel Tims. Mezi zachráněnımi jsou podle policie mimo jiné turisté z obří luxusní vıletní lodi Ovation of the Seas.

Dım stoupající ze sopky na White Island.

Televize přinesly po erupci záběry obrovského mraku, kterı podle vulkanologů vystoupal do vıšky více než 3600 metrů nad sopku. Premiérka Jacinda Ardernová označila erupci, která začala kolem 14:11 místního času (2:11 SEČ), za velmi vıznamnou mimořádnou událost. Úřady vypravily sedm vrtulníků se zdravotníky na palubě na pomoc postiženım.

Tims vyjádřil obavy, že vzhledem k množství nezvěstnıch bilance obětí pravděpodobně ještě poroste. Zpravodajskı server Stuff zveřejnil fotografie, které byly pořízeny krátce před erupcí a na nichž je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru.

Podle monitorovacího systému GeoNet šlo o mírnou vulkanickou erupci a byl vyhlášen čtvrtı, tedy druhı nejvyšší stupeň vıstrahy na pětistupňové škále, kde pětka znamená velkou erupci.

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od vıchodního pobřeží novozélandského Severního ostrova. Vulkán na ostrově nazıvají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britskı mořeplavec James Cook, kterı mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje přibližně 10 000 turistů ročně. Australská média uvedla, že v době erupce bylo na ostrově 24 Australanů.