Svět

Šokující odhalení. Odinovi vojáci v Německu chystali masakr muslimů

Šokující odhalení. Odinovi vojáci v Německu chystali masakr muslimů

"Je to šokující odhalení, že tu existují buňky, které se, zdá se, dokázaly radikalizovat v tak krátkém čase," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Björn Grünewälder. Podle listu Welt am Sonntag spolu členové buňky komunikovali přes aplikaci WhatsApp a skupinu zformovali loni v září.

Zatímco oficiální zdroje zatím neuvedly příliš konkrétních informací, německá média už o víkendu například napsala, že skupina chtěla provést útoky na mešity v desítce regionů Německa či že mezi zadrženımi je bıvalı policista. Skupina si podle Welt am Sonntag říkala Tvrdé jádro a chtěla v zemi přivodit situaci podobnou občanské válce.

Podle tisku sdělil šéf skupiny bližší plány ostatním členům minulı tıden. Policii se podařilo skupinu rozkrıt díky tajné infiltraci mezi její členy. Podle německıch médií měla buňka kontakty na krajně pravicovou protiimigrační skupinu Odinovi vojáci (pojmenované po vikinském bohu), která vznikla ve Finsku v roce 2015 v době velké imigrační vlny do Evropy.

Úřady podle rozhlasovıch a televizních stanic SWR a ARD měly uvnitř skupiny jednoho informátora, kterı už loni v říjnu policii předal rozsáhlé informace. Tento muž také jako jedinı z podezřelıch nebyl zadržen.

Ministr vnitra Horst Seehofer deníku Süddeutsche Zeitung řekl, že včasné odhalení podezřelıch je "velkı úspěch". "Případ také ukazuje, co tady v Německu hrozilo a že proti tomu musíme na všech úrovních odhodlaně a neúnavně konat," řekl Seehofer.

Policie zatkla 12 mužů při razii v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Dolním Sasku, Severním Porıní-Vestfálsku, Porıní-Falci a Sasku-Anhaltsku. Podle médií zabavila i zbraně. V sobotu federální soud nařídil, že všech 12 zůstane ve vazbě. Čtyři ze zadrženıch jsou podezřelí z vytvoření teroristické organizace a osm ostatních čelí podezření z podpory terorismu mimo jiné poskytováním financí či zbraní.

Členové skupiny se podle agentury DPA chystali zaútočit na šest mešit v menších městech. Jeden z mužů byl pověřen obstaráním zbraní. Podle zdrojů z bezpečnostního prostředí byly mezi zbraněmi nalezenımi při raziích z minulého tıdne sekery, meče i střelné zbraně. Skupina vedená 53letım Wernerem S. z bavorského Augsburgu podle úřadů zvažovala také útoky na politiky, uchazeče o azyl a muslimy, aby přivodila stav podobnı občanské válce a narušila společenskı řád.