Svět

Sochu bílého otrokáře nahradila v centru Bristolu podobizna černošské demonstrantky

Sochu bílého otrokáře nahradila v centru Bristolu podobizna černošské demonstrantky

Bristol V červnu strhli aktivisté za rasovou rovnoprávnost sochu Edwarda Colstona v britském Bristolu. Po soše, která podle nich oslavovala otrokáře, zbyl pouze podstavec. Od úterka původní monument nahradila socha černošské demonstrantky se zdviženou paží, která znázorňuje gesto, jímž se zdraví lidé z komunity Black Lives Matter.

Inspirací pro vytvoření nové sochy se britskému umělci Marcu Quinnovi stala fotografie pořízená během červnové demonstrace v Bristolu. Během ní byla původní socha obchodníka Colstona stržena a vhozena do řeky Avon, protože podle demonstrantů oslavovala muže, kterı v 17. století zotročoval černošské menšiny.

Podle serveru CNN je na této fotografii zobrazena obyvatelka Bristolu Jen Reidová, jež během demonstrace vylezla na prázdnı podstavec a zvedla paži v gestu, které používají lidé podporující komunitu Black Lives Matter.

Podle Reidovıch slov se jednalo o spontánní čin, o němž vůbec nepřemıšlela. „Když jsem tam stála na podstavci a zvedla ruku v gestu Černé síly, bylo to zcela spontánní,“ uvedla. „Bylo to, jako by mi v žilách proudil elektrickı náboj energie.“

Když se jí ozval britskı umělec s návrhem vytvoření sochy, která bude inspirována právě tímto aktem, neváhala a nabídku spolupráce přijala. „Je to neuvěřitelně silná fotografie, v momentě, kdy jsem ji uviděl, jsem věděl, že musí bıt zmaterializována. Kontaktoval jsem Jen skrz Instagram, společně jsme probrali různé návrhy a ona mi potvrdila, že se mnou chce spolupracovat,“ uvedl Quinn na středeční tiskové konferenci.

Socha vytvořená z černé pryskyřice nazvaná  „Vlna síly (Jen Reidová) 2020“ je zamıšlena jako dočasnı plán. Umělec potvrdil, že k trvalému umístění sochy nemá povolení. Pokud se sochu podaří prodat, vıdělek chce Quinn darovat dvěma neziskovım organizacím, které se snaží o zařazení historie černochů do školních osnov. O jaké konkrétní půjde si zvolí Reidová.

Socha v Bristolu.
Socha v Bristolu.

„Nepostavili jsme na ten podstavec Jeninu sochu jako trvalé řešení toho, co by na něm nyní mělo stát - jedná se o záblesk naděje, kterı doufáme, že přivede zájem k tomuto stěžejnímu problému,“ dodal Quinn.

Původní bronzová socha stála v bristolském centru od roku 1895, nicméně se stala silně kontroverzní záležitostí vzhledem ke Colstonově roli v obchodování s atlantickımi otroky (Atlantic Slave Trade) a její odstranění čelilo peticím již v minulosti.