Svět

Slovinsko spěje k předčasným volbám, premiér Šarec rezignoval

Slovinsko spěje k předčasným volbám, premiér Šarec rezignoval

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovım návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

"Stručně řečeno s takovou vládou se nemůžeme pohnout kupředu, proto dnes odešlu svou rezignaci," oznámil podle deníku Delo předseda vlády hned ráno.

"S touto koalicí, s touto situací v parlamentu nemůžu naplnit očekávání lidí. Budu schopen je naplnit po volbách," řekl podle agentury Reuters Šarec novinářům na pozdější tiskové konferenci.

O rostoucích neshodách a možném pádu Šarecova kabinetu média už nějakou dobu spekulovala. O nejisté stabilitě pětičlenné koalice, která má v 90členném parlamentu celkem jen 43 poslanců, hovořili pozorovatelé hned při jejím nástupu k moci před dvěma lety.

Volby členů Státního shromáždění, které se konaly 3. června 2018, vyhrála Slovinská demokratická strana (SDS). Ta sázela na protiimigrační témata. Její šéf, bıvalı premiér Janez Janša, ale nedokázal vytvořit dostatečně silnou koalici kvůli odporu většiny stran, které se do zákonodárného sboru dostaly.

Šanci tak dostala koalice pěti stran pracně dojednaná Kandidátkou Marjana Šarece (LMŠ), která ve volbách skončila druhá. Šarec do ní získal Sociální demokracii (SD), Stranu moderního středu (expremiéra Mira Cerara), Stranu AB (expremiérky Alenky Bratušekové) a Demokratickou stranu důchodců Slovinska (DeSUS). Tento tım mohl díky dojednané spolupráci počítat ještě s hlasy devíti zákonodárců strany Levice, která ale kvůli neshodám podporu loni v listopadu ukončila.

Šarec v dnešním rezignačním dopisu parlamentu vyzval k co nejrychlejším volbám. Nicméně podle politologů bude Janez Janša usilovat o druhı pokus vytvořit novou vládní koalici. Zda jeho SDS při hledání partnerů do vlády tentokrát uspěje, není ale jisté.