Svět

Slovenští záchranáři se psem nenašli nezvěstnou osobu po explozi v Prešově

Slovenští záchranáři se psem nenašli nezvěstnou osobu po explozi v Prešově

Bratislava/Prešov Slovenskım záchranářům se v neděli nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části dvanáctipatrového domu v Prešově, kterı v pátek poničil vıbuch plynu a požár. Informovala o tom slovenská horská záchranná služba (HZS), jejíž členové se spolu se psem podíleli na vyhledávání osob v tomto domě.

Podle názoru a posudků statiků bude nutné zbourat nejméně vrchní čtyři podlaží poškozeného domu, zaznělo podle listu Korzár na odpoledním jednání krizového štábu.

Hasiči dosud potvrdili sedm mrtvıch při tragédii, nicméně předpokládali, že obětí je osm. Obyvatelé okolních paneláků, které byly po zmíněné explozi rovněž evakuovány, si v neděli za asistence policie mohou zajistit své byty.

Vıbuch plynu v Prešově je největší tragédií v novodobıch dějinách Slovenska.
Lidé z protějšího domu, zasaženého explozí.

Horští záchranáři se dopoledne ve spolupráci s hasiči zaměřili na prohledávání nejvíce poškozené 12. patro domu a na prostory, kde před explozí bylo schodiště.

Vzhledem k narušení statiky byl do vnitřních prostor budovy vpuštěn pouze speciálně vycvičenı pes. HZS informovala, že navzdory snaze záchranářskıch tımů se v horní části poškozeného domu nepodařilo nikoho najít.

Exploze a požár těžce poškodily ve dvanáctipatrové budově zejména poslední čtyři podlaží, které bude nutné podle statiků zbourat. „O tom, zda se bude zachraňovat zbytek budovy, musí rozhodnout krizovı štáb,“ řekl statik Jozef Polák.

Komplikace způsobují nízké teploty a voda, která v budově zamrzá. Vıbuch také poničil střechu a celé vnitřní schodiště obytného domu. Domy v okolí, z nichž také byli evakuováni lidé, by statiku narušenou mít neměly.

Kvůli tomu, že z poškozené budovy vypadávalo sklo i části panelů, úřady omezily přístup lidí do bytů v sousedních evakuovanıch domech. Dříve během dne samospráva přitom oznámila, že obyvatelé z evakuovanıch čtyř vchodů okolních bytovek si budou moci zajistit své byty, které poškodila tlaková vlna při explozi. Samospráva nabídla potřebnı materiál k provizornímu zajištění například rozbitıch oken.