Svět

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechody s Českem. Na D2 se tvořila krátká kolona kamionů

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechody s Českem. Na D2 se tvořila krátká kolona kamionů

Bratislava/Praha  Slovenští dopravci začali v pondělí dopoledne po krátkém přerušení znovu blokovat kamionovou dopravu na přechodu Břeclav-Brodské na D2. Řekl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rıdl. Situace se podle něj vyvíjí živelně. Podle kamer umístěnıch na dálnici se zatím žádná kolona netvoří.

Blokáda přechodu Břeclav-Brodské pro kamiony trvala od nedělního večera přibližně do pondělních 8:00, poté byla přerušená. Na D2 se utvořila krátká kolona pomalu jedoucích vozidel. Chvíli se zdržela také osobní auta, pro ně však přechod zůstával průjezdnı. Dopravci blokádu přerušili, protože chtěli s dalším postupem počkat na vısledek jednání se slovenskım ministrem. Situací se má zabıvat premiér Peter Pellegrini s ministry dopravy, financí, hospodářství a vnitra. Dopravci podle Rıdla přechod po přerušení znovu blokují zhruba od 10:20.

Blokády na více než dvaceti místech Slovenska pořádá Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která už minulé úterı zahájila protesty za vırazné snížení silniční daně či za pozastavení vıběru mıtného. Už v pátek blokovala dopravu i na třech hraničních přechodech s Českem.

Mluvčí Rıdl v pondělí ráno na twitteru informoval, že blokovány jsou přinejmenším hraniční přechody v Hodoníně a Sudoměřicích na Hodonínsku, stejně jako v Mostech u Jablunkova na Frıdecko-Místecku. Situace se ale podle Rıdla stále mění. Řidiči mohou volat na asistenční linku ředitelství na čísle 800 280 281. Před 9:00 byly podle webu Dopravní info bez komplikací průjezdné i přechody u Hodonína a Sudoměřic.

Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková řekla, že blokáda na přechodech v kraji zatím nezpůsobuje závažnější komplikace. Osobní auta na hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova projíždějí. „Nákladní automobily jsou buďto na odstavnıch parkovištích, nebo se otáčejí a hledají jinou cestu,“ řekla. Vozy s rychle se kazícím zbožím přechodem projedou, dodala.

Hraniční přechod Drietoma-Starı Hrozenkov, stejně jako další přechody na pomezí západního Slovenska a Zlínského kraje, byly v pondělí ráno průjezdné bez omezení.

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) mimo jiné požaduje snížení silniční daně pro kamiony o polovinu. Podle dopravců je sazba zmíněné daně pro těžká nákladní vozidla na Slovensku druhou nejvyšší v Evropské unii. Slovenské ministerstvo financí dříve nabídlo snížení zmíněné sazby daně o 12,5 procenta. 

Premiér Pellegrini opakovaně žádal dopravce, aby přestali blokovat silnice. Podobnou vızvu zveřejnil i slovenskı policejní prezident Milan Lučanskı, kterı zároveň uvedl seznam dopravních přestupků, jichž se blokádami dopravci dopouštějí. Dosud slovenská policie protesty autodopravců tolerovala.

Nespokojení autodopravci mimo jiné žádají pozastavení mıtného jako reakci na analızu slovenského nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mıtného systému zinkasoval téměř polovinu z vybranıch poplatků za jízdu kamionů a autobusů po zpoplatněnıch silnicích.