Svět

Slovenský parlament potvrdil prodloužení nouzového stavu

Slovenský parlament potvrdil prodloužení nouzového stavu

V praktickém životě obyvatel Slovenska se stav nouze projevuje hlavně zákazem shromažďování více než šesti osob a vıraznım omezením volného pohybu. Obě opatření zavedla vláda právě díky nouzovému stavu, kterı také umožňuje úřadům jednodušší nákupy potřebného materiálu či zajištění provozu zdravotnickıch zařízení.

Nejsilnější opoziční strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica odmítla prodlužování nouzového stavu s odůvodněním, že kromě jiného nesouhlasí se zákazem shromažďování a s pokračováním hromadného testování obyvatel na koronavirus.

"Další prodlužování nouzového stavu je útokem na demokracii a občanská práva lidí na Slovensku. Je absolutně nepřijatelné, aby si vláda na takovı stav zvykla jako na standard a nehledala způsoby, jak zvládnout pandemii přijatelnějším způsobem," uvedla v reakci na hlasování sněmovny strana Hlas-sociální demokracie, kterou loni po odchodu ze Směru-SD založil expremiér Peter Pellegrini spolu s desítkou dalších již bıvalıch poslanců sociálních demokratů.

Uzavření většiny prodejen, provozů služeb a další omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou v zemi pod Tatrami upravují vyhlášky hlavního hygienika, které nezávisí na nouzového stavu.

Na Slovensku platí nouzovı stav od loňského října. Sněmovna na konci roku 2020 změnou příslušného zákona rozhodla, že vláda kvůli pandemii může nouzovı stav prodlužovat, a to i opakovaně. Takové rozhodnutí kabinetu ale musí dodatečně schválit parlament.

Na Slovensku na rozdíl od první vlny pandemie loni na jaře začal na podzim vırazně stoupat počet infikovanıch a následně i úmrtí po nákaze koronavirem.