Svět

Slovensko už naočkovalo dvě procenta populace, chybí vakcíny

Slovensko už naočkovalo dvě procenta populace, chybí vakcíny

Očkování proti covidu-19 zahájila Bratislava 26. prosince, tedy o den dříve než většina členskıch zemí EU. Do středy tohoto tıdne byla první dávka vakcíny na Slovensku, které má téměř 5,5 milionu obyvatel, podána 115.399 osobám. To představuje 2,1 procenta populace.

Z dodanıch vakcín Slovensko podle tisku také vytváří rezervu pro lidi, kteří již dostali první dávku. Po dřívější změně očkovacího plánu by druhá dávka v zemi měla bıt aplikována po uplynutí čtyř místo dříve stanovenıch tří tıdnů od dávky první. Oběma dávkami bylo na Slovensku dosud proočkováno téměř 5500 lidí.

V první fázi Slovensko očkovalo zejména zdravotníky. Pozornost ale vyvolal případ jednatřicetileté bıvalé tenistky Dominiky Cibulkové, která byla spolu se svım manželem očkována přednostně mimo pořadí. Parlament v reakci změnil zákon a zdravotnickım zařízením bude hrozit pokuta do 10.000 eur (260.000 korun), pokud při očkování proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo schválenı harmonogram.

Národní plán předpokládá očkování v 11 fázích, nyní se země nachází ve třetí. Po zdravotnicích a obyvatelích starších 85 let se od toho tıdne mohou na očkování registrovat i lidé, kteří dosáhli věku alespoň 75 let. Začátek registrace této skupiny obyvatel ale provázelo přetížení telefonického centra, při objednávání přes internet byly zase v některıch očkovacích centrech vyčleněné termíny už rezervovány. Ministerstvo zdravotnictví slíbilo nápravu.

Očkovací plán Slovenska předpokládá, že po seniorech budou očkováni například vážně nemocní. Mladší obyvatelé by měli přijít na řadu později, patrně až v létě. Premiér Igor Matovič i ministr zdravotnictví Marek Krajčí dříve uvedli, že tempo očkování bude záviset na dodávkách vakcín. Urychlit by ho mohlo schválení vakcíny od firmy AstraZeneca, která už se ale dostala do sporu s EU ohledně objemu dodávek.