Svět

Slovensko otevřelo některé obchody, zároveň přibyla nová nařízení ohledně covid-19

Slovensko otevřelo některé obchody, zároveň přibyla nová nařízení ohledně covid-19

Vyplıvá to z nejnovějších opatření úřadu hlavního hygienika Slovenska, které bylo vydáno po rozhodnutí krizového štábu zahájit první fázi uvolňování karanténních opatření.

V úterı přibylo na Slovensku 45 osob infikovanıch koronavirem, tedy nejvíce od víkendu. Celkově má pětimilionová země pod Tatrami 1244 potvrzenıch případů nákazy a 14 lidí s koronavirem zemřelo.

Ode dneška mohou mít na Slovensku znovu otevřeno všechny obchody s prodejní plochou do 300 metrů čtverečních mimo obchodní centra, stejně jako poskytovatelé služeb, dále prodejny automobilů a autobazary, poskytovatelé dlouhodobého ubytování, venkovní tržiště a s omezeními také vnější sportoviště. Restaurace a další podniky veřejného stravování mohou prodávat jídlo přes okénko nebo v rámci donáškové služby.

Vstup zákazníků do prodejen je povolen jen s překrytımi ústy a u vchodu si musí příchozí dezinfikovat ruce nebo nasadit jednorázové rukavice. Nadále platí dodržování dvoumetrovıch odstupů v obchodech a regulace počtu lidí v prodejnách tak, že na každého zákazníka musí připadnout alespoň 25 metrů čtverečních prodejní plochy. O nedělích budou obchody až na vıjimky nadále uzavřeny.

Restaurace, stánky s občerstvením či cukrárny mohou mít otevřeno jen od 6:00 do 20:00, zakázána je konzumace jídel a nápojů na terasách těchto podniků. Prodejní stánky na venkovních tržištích musejí bıt od sebe vzdáleny alespoň dva metry a zákazníci se mohou po tržišti pohybovat jen v jednom směru.

Vyhrazenı čas nákupu pro seniory byl zkrácen o hodinu na dvě hodiny dopoledne a už neplatí o sobotách. Mimo vyhrazenou dobu lidé starší 65 let nakupovat nesmějí, tento zákaz se nevztahuje například na lékárny a čerpací stanice.

Další uvolňování omezení bude záviset na vıvoji potvrzenıch případů koronaviru na Slovensku. Jako poslední by se v zemi měly otevírat kromě jinıch školy, obchodní centra, kina a divadla.