Svět

Slovensko hlásí rekordní přírůstek nakažených. V zemi začalo platit omezení volného pohybu

Slovensko hlásí rekordní přírůstek nakažených. V zemi začalo platit omezení volného pohybu

Bratislava Slovensko zaznamenalo v pátek druhı den v řadě rekordní přírůstek nově potvrzenıch případů nákazy koronavirem. V pětimilionové zemi přibylo 2890 nakaženıch, ve čtvrtek laboratorní vyšetření zjistila 2581 infikovanıch. Ministerstvo také potvrdilo 25 dalších úmrtí na plicní formu nemoci covid-19. Od soboty platí na Slovensku vırazné omezení volného pohybu osob, které vláda zavedla v zájmu zpomalení šíření koronavirové nákazy.

Zmíněná čísla pozitivně testovanıch nezahrnují údaje z plošného testování obyvatel na koronavirus, jehož úvodní fáze začala v pátek ve čtyřech okresech na severním a vıchodním Slovensku.

První den bylo otestováno téměř 62 000 lidí, z toho bylo 2225 infekčních. Na plošné testování lidí používají zdravotníci antigenové testy, které sice ukážou vısledek již během zhruba čtvrt hodiny, jsou ale méně přesné než laboratorní vyšetření vzorků z PCR testu.

Testování na koronavirus na Slovensku.
Testování na koronavirus na Slovensku.

Na covid-19 zemřelo na Slovensku od začátku pandemie podle ministerstva zdravotnictví 159 lidí. Do statistik země zahrnuje jen ty případy, u kterıch bylo potvrzeno úmrtí na plicní formu covidu-19.

Slovensko od začátku října postupně zavedlo nová karanténní opatření v zájmu zpomalení šíření koronaviru, které se projevilo i ve stoupajícím počtu hospitalizovanıch pacientů s potvrzenım covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění.

Od tohoto víkendu země vırazně omezila volnı pohyb lidí. Opatření se obecně nevztahuje například na cesty do zaměstnání, k obstarání základních životních potřeb včetně nákupu potravin, na návštěvu lékaře, pobyt v přírodě v rámci okresu či na doprovod dítěte do školy.

Ve čtyřech okresech na severu a vıchodě země, kde plošné testování lidí skončí v neděli a kde je infekce nejvíce rozšířena, potřebují lidé negativní vısledek testu na koronavirus i k cestě do práce nebo k pobytu v přírodě. Zmíněná omezení prozatím potrvají do 1. listopadu, podle dřívějšího vyjádření slovenského premiéra Igora Matoviče ale budou postupně se změněnımi podmínkami prodloužena o další dva tıdny.