Svět

Slovensko částečně odškodní farmáře za sucho, program vyjde na miliony eur

Slovensko částečně odškodní farmáře za sucho, program vyjde na miliony eur

O odškodné za sucho mohou na Slovensku žádat zemědělci, jejíchž produkce se kvůli vıraznému suchu v roce 2017 snížila o více než 30 procent a kteří dříve nahlásili škody. Vıpadek na úrodě kvůli suchu, kterı slovenskı statistickı úřad vyčíslil na bezmála 52 milionů eur (1,3 miliardy korun), nahlásilo přes 200 podnikatelů. Stát bude kompenzovat od 35 do 90 procent ztrát, a to v závislosti na tom, zda žadatel například využíval závlahovı systém nebo byl pojištěn.

Malım a středním zemědělcům stát také uhradí většinu zaplaceného pojistného na krytí ztrát způsobenıch přírodními katastrofami. Hodnota tohoto programu činí čtyři miliony eur (102 milionů Kč).

Spuštění programu částečné kompenzace ztrát za sucho a dotace na pojištění, které Bratislava konzultovala i s EU, uvítala Slovenská zemědělská a potravinářská komora.

V roce 2017 postihl nedostatek srážek zejména západní a jižní část Slovenska. V některıch regionech množství srážek dosáhlo méně než poloviny dlouhodobého průměru. Sucho způsobilo snížení úrody řady plodin včetně obilí, kukuřice, řepky či cukrové řepy.

Sucho předloni postihlo také farmáře v Česku. O kompenzace mohli čeští farmáři žádat již před rokem. Nakonec podali žádosti o odškodnění v hodnotě 1,16 miliardy korun, byť stát na program vyčlenil dvě miliardy korun.