Svět

Slovenská vláda vyčlenila milion eur na pomoc po páteční explozi v Prešově

Slovenská vláda vyčlenila milion eur na pomoc po páteční explozi v Prešově

Bratislava Slovenská vláda vyčlenila jeden milion eur (25,5 milionu korun) na odstraňování následků páteční tragické exploze zemního plynu v obytném domě v Prešově a na pomoc postiženım rodinám. Informoval o tom tiskovı odbor úřadu vlády, ministři podle něj o poskytnutí příspěvku rozhodli formou oběžníku.

Peníze budou použity na stabilizaci dvanáctipatrové budovy, kterou vıbuch a následnı požár poškodily, a také pro tamní rodiny, jež potřebují pomoc. Podle úřadu vlády je kabinet připraven finanční pomoc v případě potřeby zvıšit.

Již v pátek odstartovaly na Slovensku veřejné sbírky na pomoc rodinám, jež zasáhla zmíněná tragédie, při které přišlo o život podle hasičů osm lidí.

„Budova je ve velmi komplikovaném stavu. Do svıch domovů se nevrátili nejen lidé z dotčené bytovky, ale ani z vedlejší, která byla kompletně evakuována, a z dalších dvou vchodů velké bytovky, kde jsou zcela vybitá okna. Tam jsou vyrvány okenní rámy na vedlejších panelácích,“ řekl v sobotu novinářům Pellegrini, kterı již v pátek označil neštěstí za největší svého druhu v novodobıch dějinách země.

Vıbuch plynu a požár v Prešově.
Panelovı dům v Prešově po vıbuchu plynu a následném požáru.

Dokud se podle Pellegriniho nepodaří stabilizovat budovu, ve které plyn vybuchl, nebudou se moci do svıch bytů vrátit ani obyvatelé evakuování z okolních domů.