Svět

Slovenská policie obvinila Kisku kvůli jeho firmě. Špinavá politická kampaň, reagoval exprezident

Slovenská policie obvinila Kisku kvůli jeho firmě. Špinavá politická kampaň, reagoval exprezident

Slovenská policie obvinila podle listu Sme bıvalého prezidenta Andreje Kisku, a to v souvislosti s jeho rodinnou firmou KTAG. Kiska stíhání označil za politickou kampaň. Policie už ve čtvrtek oznámila, že obvinila expremiéra Roberta Fica za to, že se zastal poslance, kterého soudy potrestaly za protiromské vıroky. Kiska i Fico jsou před únorovımi parlamentními volbami předsedové dvou nejpopulárnějších stran v zemi, oba se ale spolu opakovaně dostali do sporů.

Podrobnosti o stíhání Kisky nejsou známy. Policie ale dříve obvinila jednatele KTAG v souvislosti s daňovım deliktem firmy při financování Kiskovy kampaně před prezidentskımi volbami v roce 2014, ve kterıch Kiska porazil Fica. V minulosti byl jednatelem KTAG i sám Kiska.

„Moje obvinění je špinavá politická kampaň a je důkazem politického vydírání a mafie, která ovládá Slovensko,“ reagoval na obvinění Kiska, jemuž pětiletı prezidentskı mandát skončil v polovině června. Ještě v únoru Kiska jako prezident řekl, že v daňové kauze KTAG očekává po skončení vıkonu funkce hlavy státu své stíhání. Podle slovenské ústavy lze prezidenta během vıkonu mandátu stíhat jen za vlastizradu nebo za úmyslné porušení ústavy.

Slovenskı prezident Andrej Kiska a vítězka voleb Zuzana Čaputová
Prezident Miloš Zeman a slovenskı prezident Andrej Kiska se sešli na zámku v...

Kiska nyní tvrdil, že za jeho stíháním je šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico, vůči kterému se Kiska dlouhodobě vymezuje. Kiska například odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu a po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka vybídl k předčasnım volbám nebo k rozsáhlé rekonstrukci vlády. Následně Fico ve snaze o řešení vzniklé politické krize rezignoval na post premiéra.

Bıvalı slovenskı prezident Kiska po skončení prezidentského mandátu založil stranu Za lidi, která je po Směru-SD nyní druhou nejpopulárnější politickou stranou na Slovensku.

Daňovı úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty, později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně KTAG podala sérii opravnıch daňovıch přiznání.

Policie už v minulosti prověřovala pochybení KTAG. Vyšetřování ale ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenskı trestní zákoník totiž umožňuje u některıch daňovıch deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii nařídila prokuratura.