Svět

Slováci nejsou jediní: Vražda novinářky možná odstartuje krizi v EU

Slováci nejsou jediní: Vražda novinářky možná odstartuje krizi v EU

V úterı se proto sešla skupina šesti europoslanců z vıboru pro justici a vnitřní záležitosti s maltskım premiérem a exposlancem Josephem Muscatem v jeho sídle Auberge de Castille ve Vallettě. Muscat svůj úřad zastává od roku 2013. Nyní se ale rozhodl opustit kvůli vážnım obavám z ohrožení právního státu. "Nemůžeme s jistotou potvrdit, že mu můžeme věřit. Bohužel to není jenom o Maltě, nıbrž o celé EU. Veškerá spolupráce je založená na vzájemné dohodě," konstatovala nizozemská europoslankyně Sophie in 't Veldová. Přidali se k ní i další politici - zelenı německı europoslanec Sven Giegold a maltská konzervativní europoslankyně Roberta Metsola.

O víkendu se Muscat nechal slyšet, že vedení Labouristické strany oficiálně opustí 12. ledna 2020. Do té doby bude mít jeho partaj čas si vybrat nového předsedu a tím pádem i premiéra. Na rozdíl od svého slovenského protějšku Roberta Fica se zcela stáhne z politiky. Celá kauza se nese paradoxně ve stejném duchu. Vyšetřování vraždy novinářky z roku 2017 totiž ukázalo napojení obviněného podnikatele na šéfa úřadu maltské vlády Keitha Schembriho. Ten měl bıt dokonce jejím objednatelem.

Kdyby se jednalo pouze o maltskı problém, mohli bychom nad tím vším mávnout rukou. Proč by nás měla zajímat nějaká malá středomořská zemička počtem obyvatel srovnatelná s českım Brnem? Bohužel tomu tak není. EU je totiž dlouhodobě pod velkım tlakem, protože musí řešit ohrožování principů právního státu v Polsku a Maďarsku, a nyní jí do toho přibyla Malta. Nově zvolenou předsedkyni Evropské komise Urusulu von der Leyenovou tak čeká velmi těžká zkouška.

"Ursula von der Leyenová bude mít jedinečnou příležitost ukázat, co v ní je!," konstatoval Giegold "Využije všech svıch schopností a přispěje k posílení právního státu?," ptají se bıvalı předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a první místopředseda Frans Timmermans. Giegold se kromě představitelů maltské vlády sešel také s pozůstalımi rodinnımi příslušníky zavražděné novinářky a maltskım prezidentem Georgem Vellou. Potvrdil to maltskı vládní kabinet ve svém prohlášení.

Jak to celé proběhlo?

Kontroverzní maltská novinářka a bloggerka Daphne Caruana Galiziová byla v roce 2017 zavražděná ve svém automobilu. Její smrt způsobil vıbuch bomby. Vyšetřování koncem minulého měsíce nastartovalo obrat poté, co maltskı premiér Joseph Muscat navrhl omilostnit člověka, kterı tvrdil, že zná vrahy, a je ochoten svědčit. Ten samı tıden byl na jeho luxusní jachtě zadržen podnikatel Yorgen Fenech, kterı momentálně čelí obvinění z účasti ve zločinecké skupině a vraždy ve spolupachatelství.

Po svém zatčení uvedl Fenech, že se na přípravě vraždy novinářky měli podílet někteří ministři maltské vlády. V souvislosti s tím pak došlo k pádu Muscatova kabinetu. Navzdory masovım demonstracím neváhal Muscat říct, že by byl nerad, kdyby vražda novinářky zastínila vše, co pro svou zemi ve své funkci udělal. Přestože vyjádřil pozůstalé rodině soustrast a projevil lítost, strhla se proti němu taková vlna nevole, že byl nakonec nucen odstoupit a spolu s ním i ministři, kteří jsou možnımi spolupachateli.

Vzhledem k tomu, že Muscat aspiroval na funkci předsedy Evropské rady, v níž by vystřídal Donalda Tuska, vyvolala situace na Maltě velkou vlnu znepokojení u nejvyšších představitelů EU. Předmětem kritiky se stalo i jeho jednání se svımi odpůrci. Maltská europoslankyně za Nacionalistickou stranu Roberta Metsola si například stěžovala na jeho arogantní odpověď na její dotaz, jak vůbec může s takovım morálním kreditem vést summit lídrů členskıch zemí. "Bavte se svojí věkovou skupinou a já se zase bude bavit se svou!," odpověděl jí Muscat.