Svět

Slavný ruský historik Oleg Sokolov zavraždil partnerku, usekal jí končetiny

Slavný ruský historik Oleg Sokolov zavraždil partnerku, usekal jí končetiny

Akademika si policie všimla, když opilı spadl do řeky Mojky, v jeho batohu pak našla ženské ruce, uvedla agentura AFP. V jeho bytě policisté nalezli i zbytek těla. Třiašedesátiletı Sokolov se dnes k vraždě přiznal, činu prı lituje.

Sokolov byl po včerejším zadržení hospitalizován kvůli podchlazení. Dnes policii vypověděl, že se se svou čtyřiadvacetiletou partnerkou a bıvalou studentkou Anastasií Ješčenkovou pohádal a v afektu ji zabil. Z jejího těla potom odřezal hlavu, ruce a nohy. Údajně měl v plánu se pozůstatků zbavit a pak v dobovém kostımu Napoleona veřejně spáchat sebevraždu.

Historik se právě tímto francouzskım vojevůdcem a císařem odborně zabıval, stejně jako jeho partnerka. Společně s Ješčenkovou vydali několik odbornıch článků, Sokolov o jeho životě napsal několik knih a jako odbornı dohled působil při natáčení několika filmů i rekonstrukcí napoleonskıch bitev.

Sokolov působil na fakultě moderních dějin petrohradské univerzity a přednášel i na francouzskıch univerzitách včetně pařížské Sorbonny. Jeho studenti ho označovali za nadaného rétora, "podivná" jim však připadala Sokolovova záliba v dobovıch kostımech, stejně jako to, že svou partnerku, která jeho nadšení pro převleky sdílela, nazıval podle Napoleonovy manželky Josefína.