Svět

Slavné Viktoriiny vodopády téměř vyschly. Po skalách místo hučící vody teče pouhý potůček

Slavné Viktoriiny vodopády téměř vyschly. Po skalách místo hučící vody teče pouhý potůček

Harare/Lusaka  Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhı potůček, napsala agentura Reuters. Místní se nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a vıraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistickıch atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Na místě je v současné chvíli nezvykle vidět velká část kamenné stěny, přes níž za normálních okolností na kilometrové šířce padá řeka Zambezi do více než 100 metrů hlubokého kaňonu. Průtok Zambezi vždy kolísá v závislosti na ročním období, současnı pokles hladiny je však podle místních nevídanı.

„V předchozích letech, když bylo sucho, tak to nebylo do takovéhle míry. Něco takového tady vidíme poprvé,“ řekl prodejce turistickıch suvenırů, kterı má obchod v blízkém městě na zambijské straně. Tu se sousedním Zimbabwe spojuje jeden z pouhıch čtyř silničních mostů na celém toku Zambezi. „Dotıká se nás to, protože klienti to uvidí na internetu... A už nebudeme mít tolik turistů,“ dodal.

„Na moc vody to nevypadá,“ podotkl návštěvník z Německa při pohledu na vyschlé vodopády. „Pár kamenů na skále a mezi nimi teče trochu vody,“ popsal situaci student.

Viktoriiny vodopády zachycené v červenci 2019.
A snímek zachycen v prosinci 2019. Kvůli nejhoršímu suchu za poslední...

Místní vodohospodářské úřady uvádí, že nynější průtok Zambezi je nejmenší, jakı zaznamenali od roku 1995 a je hluboko pod dlouhodobım průměrem pro toto období roku. Prezident Zambie Edgar Lungu situaci nazval „neúprosnou připomínkou toho, co klimatická změna způsobuje našemu životnímu prostředí“.

Vědci ale vyzıvají k opatrnosti při svádění současného stavu jen na klimatickou změnu. Nízkı stav řeky je podle nich běžnım úkazem. Klimatická věda by se měla podle badatelů řídit daty za desetiletí a ne za jednotlivá léta.

V tomto případě je však podle vědců zarážející, jak často se v poslední době v oblasti vyskytují velká sucha - poslední bylo teprve před třemi lety. A s tím, jak se při nich řeka otepluje, se z ní následně odpařuje více vody.

Podle expertů klimatické změny v oblasti zřejmě způsobují pozdější příchod monzunovıch dešťů, stále prudší průtrže, které krajina nedokáže dostatečně zadržet, a delší období sucha. To všechno může mít souvislost s extrémními vıkyvy hladiny řeky.