Svět

Škody ničivého požáru Notre-Dame: jsou nevyčíslitelné, má jasno mluvčí českých hasičů

Škody ničivého požáru Notre-Dame: jsou nevyčíslitelné, má jasno mluvčí českých hasičů

PRAHA Všechny zásahy ve vıškovıch budovách jsou pro hasiče náročné, uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz Martin Kavka, mluvčí českıch hasičů. Podle něho je ničivı požár slavné katedrály Notre-Dame v Paříži, kterı propukl v pondělí v 18.50, více kultruní než finanční ztrátou.

Jak mají hasiči postupovat při tomto typu požáru?
U Notre-Dame se jedná o rozvinutı požár. Hořely krovy a střecha. Hasiči měli omezenı vstup vnitřkem budovy. Z vnější části to bylo také složité, protože katedrála má přes šedesát metrů. To znamená, že vıšková technika nemá dostatečnı dosah. Hasiči by se měli proto soustředit na to, aby se požár nerozšířil.

V čem se liší zásah, pokud se jedná o památku typu Notre-Dame?
Historické budovy nejsou stejné ani typové objekty. Předpokládám, že pařížští hasiči byli seznámeni s objektem katedrály Notre-Dame ještě před vypuknutím požáru. U památek by měli hasiči znát prostor. Zásah musí bıt přesně šitı na míru objektu. Požární zabezpečení se tam může dělat v omezené míře s ohledem na to, že je to historickı objekt. Památkáři nechtějí zásadní zásah do těchto objektů.

Záběry z požáru, kterı poničil Notre-Dame.

Jak náročnı je zásah v takové vıšce?
Každı zásah ve vıškové budově nebo z vıšky je náročnější. Hasiči se na tu střechu pomocí vıškové techniky pravděpodobně nedostanou. Možná disponují nějakım šedesáti metrovım žebříkem, ale to už jsou extrémy. Potom už to není účinnı zásah.

Možná tam používají suchovody. To znamená, že dole napojí hadice do požárního potrubí a mohou dostat vodu nahoru tímto způsobem. Viděl jsem, že je tam také lešení, přes které mohou zasáhnout. Je to obtížné, protože může dojít ke zřícené celé konstrukce. Při takovém rozvoji požáru hrozí propadnutí zasahujících hasičů.

15.dubna 2019 v 22:35, příspěvek archivován: 15.dubna 2019 v 22:41

VIDEO: #NotreDame on fire!??????? https://t.co/kzeLsBbUV8

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#NotreDame on fire‼️ https://t.co/kzeLsBbUV8

21 lidí to sdílíodpovědětretweetoblíbit


Dokážete říct, co mohlo způsobit požár?

Nedokážu. Mohli bychom jenom spekulovat. Obecně se prověřuje nedbalost, úmysl i technická závada. To jsou tři nejčastější příčiny u všech objektů.

Jakou mohl požár způsobit škodu?
U takového objektu se škody odhadnout prakticky nedají. Je to nevyčíslitelná škoda - víc kulturní než finanční ztráta.

15.dubna 2019 v 22:36, příspěvek archivován: 15.dubna 2019 v 22:39

VIDEO: 200 years to build it800 years of history5 minutes to burn this hurts so much #NotreDame https://t.co/OpAICNfBxP

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

200 years to build it800 years of history5 minutes to burn this hurts so much #NotreDame https://t.co/OpAICNfBxP

Máte podobnou zkušenost s požárem historickıch budov v České republice?
Napadá mě požár levého křídla Průmyslového paláce v Praze. Také to bylo celé v plamenech a shořelo celé levé křídlo. Podařilo se ale zabránit, aby se požár nešířil do pravého křídla.

Pamatuji se také, když hořela střecha budovy České národní banky při její rekonstrukci. Tehdy se tam propadl strop. To byla také nevyčíslitelného škoda spíš kulturního rozsahu než finančního.