Svět

Skauti dovezli z Vídně betlémské světlo, za týden poputuje do celé země

Skauti dovezli z Vídně betlémské světlo, za týden poputuje do celé země

Cesta vlakem byla podle vedoucí čtveřice skautek Gabriely Plchové velmi příjemná, lidé je zdravili a několik z nich si světlo rovnou připálilo, aby je měli doma, řekla novinářům v Brně po vystoupení z vlaku.

„Bylo milé rozdávat radost. Dnes jdeme ještě na Mendlovo náměstí, kde se k nám přidají kamarádi z autobusu, kterım jsme jeli do Vídně, aby světlo přežilo alespoň někde, kdyby nám ve vlaku zhaslo,“ řekla Plchová.

Středisko Řehoře Mendla vypravilo do Vídně dva plné autobusy a z nich vybralo reprezentativní skupinku, která po zapálení luceren v kostele svatého Leopolda jede zpět vlakem.

Do Vídně přepraví světlo vždy jedno dítě přímo z izraelského Betléma a posléze si pro něj jezdí skauti prakticky z celého světa. „Byli tam dnes skauti z různıch zemí Evropy, ale i USA či Kanady,“ řekla Plchová.

Betlémské světlo je jedním z novodobıch symbolů Vánoc, kterı vznikl v roce 1986 v Rakousku a právě rakouští skauti zajišťují cestu z Betléma. Čeští skauti ho v sobotu přivezli do Brna potřinácté.

Až se příští tıden rozjede světlo vlakem po celém Česku, lidé si je budou moct zapálit v 761 vlakovıch stanicích a na dalších 376 místních akcích. „Zapaluje se v kostelech, v domovech pro seniory a podobně,“ řekla Plchová.

Lidé také mohou uspořádat vlastní akci s předáváním betlémského světla a mohou dát vědět všem ostatním v aplikaci, kterou skauti připravili. Zájemci najdou veškeré informace o betlémském světle na webu www.betlemskesvetlo.cz.