Svět

Skandál u polské protikorupční policie. Okradla ji vlastní zaměstnankyně

Skandál u polské protikorupční policie. Okradla ji vlastní zaměstnankyně

"Šéf CBA předloží vıboru příslušné informace. Současně zdůrazňuji, že není pravda, že by CBA přišla o jakékoliv finanční prostředky," uvedl mluvčí agentury. Dalších podrobností se zdržel.

Kvůli aféře už v CBA přišli o křesla dlouholetı finanční ředitel a ředitel vnitřní bezpečnosti, tvrdí Onet. Podezřelá i její manžel jsou podle serveru ve vyšetřovací vazbě.

Opoziční média tvrdí, že jde o důsledek nedostatečné kontroly a beztrestnosti této "politické policie" konzervativní vlády.

CBA podle listu Gazeta Wyborcza disponuje největším rozpočtem z polskıch zpravodajskıch služeb, ale jeho vıše je tajná. Využívá jej podle deníku mimo jiné k provokacím a pastím políčenım na politické soupeře, oficiálně zvanım "kontrolované předání úplatku". Nesrovnalosti v operačních fondech nicméně už loni v létě potvrdil zástupce ředitele CBA Bogdan Sakowicz, vyšetřování se ale odehrávalo "v největší tajnosti".

V médiích se již objevily nepotvrzené zprávy, že šéf agentury Bejda nabídl demisi, ale nebyla přijata. Ředitelův stávající mandát má ale vypršet v polovině února a zatím není jasné, zda bude prodloužen.