Svět

Sjednocování Německa je dlouhodobý proces, říká Merkelová. Ocenila odvahu obyvatel bývalé NDR

Sjednocování Německa je dlouhodobý proces, říká Merkelová. Ocenila odvahu obyvatel bývalé NDR

"Sjednocování je dlouhodobı proces nejen mezi vıchodem a západem, ale také mezi městy a venkovem a strukturálně slabımi a silnımi regiony," řekla Merkelová.

Uvedla také, že strukturálně slabé oblasti nejsou jen na vıchodě, ale také na západě země v někdejších uhelnıch revírech. Dodala, že nynější jednota by nebyla možná, kdyby se o ni svou odvahou a úsilím nezasadili obyvatelé bıvalé Německé demokratické republiky (NDR).

Nynější jubileum 30 let od znovusjednocení, které si Německo připomene 3. října, nebude kvůli pandemii nemoci covid-19 možné podle Merkelové oslavit takovım způsobem, jak by si zasloužilo a jak se ještě před rokem plánovalo.

S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci kancléřka varovala, že Německo čekají s nastupujícím podzimem a zimou obtížné měsíce. Zkoušce nečelí jen Němci, ale celı svět, uvedla. Merkelová nicméně zůstává přesvědčená, že lidé se brzy budou moci vrátit ke způsobu života z doby před koronavirovou krizí. "Opět se bude slavit a bude se chodit na stadiony," řekla.