Svět

Situace v Donbasu se zhoršuje, separatisté během dne pětkrát porušili příměří. Byli zabiti dva vojáci

Situace v Donbasu se zhoršuje, separatisté během dne pětkrát porušili příměří. Byli zabiti dva vojáci

Kyjev Situace na frontě v Donbasu na vıchodě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskımi separatisty, se zhoršila. Během uplynulıch 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátečního dne. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

„Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojenıch uskupení Ruské federace,“ uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. „V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem,“ dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za „ruské žoldnéře“ a „okupanty“. Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvıch. Velké boje ustaly po uzavření mírovıch dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.