Svět

Situace v Barceloně se přiostřila. Demonstranti zaútočili na policisty, v ulicích bylo přes půl milionu lidí

Situace v Barceloně se přiostřila. Demonstranti zaútočili na policisty, v ulicích bylo přes půl milionu lidí

BARCELONA V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokım trestům pro katalánské politiky, demonstranti zaútočili na policisty. Příslušníci zásahovıch sil k jejich rozehnání použili obušky i střelbu gumovımi projektily a nejméně deset demonstrantů zadrželi. Zranění utrpělo 35 lidí. Do katalánské metropole dorazilo odpoledne několik pochodů z jinıch měst a v ulicích bylo podle policie k večeru na 525.000 lidí. Ministerstvo vnitra na místo poslalo posily.

Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělskı nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka, do níž se v pátek zapojily velké skupiny zaměstnanců. Od pondělka bylo při protestech zraněno 200 lidí a stovku lidí policisté zatkli.

Úřadující španělskı ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska večer oznámil, že od zahájení protestů bylo zadrženo 128 lidí. Zároveň sdělil, že při střetech s demonstranty bylo doposud zraněno 207 policistů. Média nezaznamenala, že by se zmínil o počtu zraněnıch civilistů. Ministr ale upozornil katalánské separatisty uchylující se k násilí, že proti nim bude uplatněn zákon „se vší přísností“ a že za útok na policisty jim hrozí až šest let vězení.

V pátek ve dne se akce konaly v klidu, i když za přítomnosti velkého počtu policistů. K večeru bylo z barcelonského centra ale ohlášeno násilí. Skupina maskovanıch lidí tam začala házet kamení a plechovky na policejní zásahové jednotky. Doprostřed hlavní třídy pak přitáhla popelnice a zapálila je.

Tento tıden se odehrály v Katalánsku násilné incidenty. „Jsou za nimi skupiny, které jsou malé, ale velmi dobře organizované. Neprojde jim to bez trestu,“ řekl Fernando Grande-Marlaska. Jeho úřad poslal gardisty na barcelonské předměstí a ministr řekl, že do města vysílá posily jednak k udržení pořádku, jednak aby vystřídaly ty, kdo tam zasahovali dosud.

Na všech záběrech z Barcelony je vidět mohutnı dav, v němž lidé mávali katalánskımi vlajkami a volali Nezávislost, svobodu pro politické vězně! Na jedné ulici se policejní auta rozjela velkou rychlostí ve snaze lidi rozehnat. Podle listu La Vanguardia napětí neopadá.

Na jinıch místech v pátek lidé zablokovali 20 hlavních silničních tepen, na francouzské hranici policie silnici zavřela. Barcelonské letiště zrušilo přes pět desítek letů.