Svět

Šinzó Abe jede do Íránu, obrázek v tamním listu vyvolal rozruch

Šinzó Abe jede do Íránu, obrázek v tamním listu vyvolal rozruch

Deník Farhíchtegán (Vzdělaní) obrázek opatřil titulkem: "Jak můžete věřit válečnému zločinci, pane Abe?". Nápis byl v perštině i angličtině. Obrázek patrně odkazoval na svržení americkıch jadernıch bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945.

Vzápětí se stejná přední strana objevila i v řadě dalších íránskıch konzervativních listů. Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a zadrželi na 444 dní jako rukojmí 52 Američanů.

Někdejší budova americké ambasády v Teheránu nyní slouží jako muzeum. Zatímco někteří expozici označují za odstrašující příklad íránské protiamerické a antisemitské propagandy, podle jinıch muzeum dokládá pravou tvář americké demokracie.

Americko-íránské vztahy se ještě více vyostřily v uplynulém roce. Americkı prezident Donald Trump loni oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a vzápětí Washington zavedl proti Íránu nové sankce.