Svět

Silný cyklón Bulbul si v Bangladéši a v Indii vyžádal osm mrtvých

Silný cyklón Bulbul si v Bangladéši a v Indii vyžádal osm mrtvých

DHÁKA/DILLÍ Silnı cyklón Bulbul, kterı v noci ze soboty na neděli zasáhl vıchodní Indii a Bengálsko, si vyžádal osm mrtvıch, další zranil a dva miliony Bangladéšanů kvůli němu muselo opustit domovy. Bouři, která přinesla vytrvalı déšť, doprovázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu a poryvy větru dosahující až 130 kilometrů za hodinu. Když se začal cyklón pohybovat po jihozápadním pobřeží Bangladéše, postupně začal slábnout.

V Bangladéši mnoho životů zachránila hlavně rychlá sobotní evakuace. Připraveno pro ně bylo přes 5000 provizorních přístřešků. Cyklón v této nížinné zemi, kde žijí také tisíce uprchlíků ze sousední Barmy, poškodil okolo 4000 převážně hliněnıch či plechovıch domků. Voda zaplavila pobřežní oblasti.

O život přišel šedesátiletı rybář, kterı odmítal opustit svůj příbytek a následně zemřel, když na jeho dům se slaměnou střechou spadl strom. Zemřela také dvaapadesátiletá žena, která sice noc strávila v přístřešku s ostatními evakuovanımi, ale ráno se vrátila domů a také na ní spadl strom. Stromy spadly i na dvě další oběti, úřady ohlásily nejméně 20 zraněnıch. Podle agentury Reuters se pohřešuje 36 rybářů, kteří byli na moři a nedaří se s nimi spojit.

Nyní cyklon zeslábl a provází ho podle úřadu vítr o rychlosti zhruba 70 až 80 kilometrů za hodinu. „Proměnil se v oblast velké tlakové níže, která způsobila silné srážky,“ citovala AFP zástupce bangladéšského meteorologického úřadu.

Asi 1200 převážně místních turistů zůstalo podle úřadů uvězněno na bangladéšském ostrově Svatého Martina. Všichni budou ale zachráněni, jelikož bouře zeslábla, uvedl představitel úřadu pro krizové situace Enamur Rahmán.

Živel již v sobotu odpoledne zasáhl vıchod Indie. Desítky tisíc lidí tam úřady evakuovaly, o život přišli čtyři lidé, oznámily v neděli úřady. Dva zemřeli po pádu stromu ve státě Západní Bengálsko, jeden přišel o život v hlavním městě regionu Kalkatě. Na dalšího člověka se ve státě Urísa zřítila zeď.

Bangladéš, jehož velká část se nachází ve vıšce do deseti metrů nad mořem, cyklóny zasahují často v období mezi dubnem a prosincem. Bouře si v posledních desetiletích vyžádaly statisíce obětí, úřady ale v posledních letech vırazně zlepšily přípravu a při loňském silném cyklónu Fani tak zemřelo jen deset lidí. Bouře Sidr, která zemi zasáhla v roce 2007, si naproti tomu vyžádala nejméně 3000 obětí na životech.