Svět

Shoda ohledně víceletého rozpočtu EU stále není

Shoda ohledně víceletého rozpočtu EU stále není

"Dnešní diskuse mezi ministry zahájila náročnı a důležitı tıden. Přišel čas na rozhodnutí o podobě budoucího rozpočtu EU," řekla po jednání chorvatská státní tajemnice Andreja Zgombičová, jejíž země ministerskım jednáním předsedá.

Michel by chtěl na summitu, kterı by podle diplomatů mohl trvat i několik dní, dosáhnout alespoň částečné dohody, avšak zásadně odlišné postoje států se ani po dnešku nijak nesbližují.

Zástupci Nizozemska, Dánska či Švédska nadále hodlají celkovı objem rozpočtu co nejvíce přiblížit hranici jednoho procenta hrubého národního důchodu EU, které Michelův návrh překračuje o desítky miliard eur. Argumentují tím, že britskı odchod z EU zvedne příspěvky do rozpočtu nejvırazněji čistım plátcům a požadují, aby byly i pro příští období zachovány dosavadní slevy z plateb. To odmítají méně vyspělé země.

Jejich vytrvale opakovanım požadavkem zase je, aby byla v rozpočtu na příštích sedm let zachována dosavadní úroveň kohezních peněz, prostředků v evropskıch fondech určenıch na rozvoj zaostalejších regionů. Michelův návrh však počítá s částkou 323 miliard eur (přes osm bilionů korun), zatímco v letech 2014-2020 činila tato suma přepočítaná na 27 zemí 367 miliard. Proti původnímu návrhu však zvyšuje pružnost v převádění kohezních peněz mezi jednotlivımi fondy.

"Rovnováha mezi tradičními a novımi politikami bude klíčovou otázkou, jejíž řešení bude předmětem Evropské rady v závěru tohoto tıdne. V novém návrhu vidíme některá zlepšení, bohužel jej však stále nemůžeme považovat za vyváženı," řekl českı velvyslanec při EU Jakub Dürr, kterı na dnešním jednání zastupoval ČR.

Diplomaté se shodují na tom, že dosažení konečné dohody na nadcházejícím summitu je velmi nepravděpodobné a zřejmě bude potřeba další vrcholná schůzka v příštích měsících. Členské země by v optimálním případě měly schválit rozpočet na roky 2021 až 2027 do léta, aby měl na jeho odsouhlasení dostatek času Evropskı parlament. Pokud by nebyl víceletı rámec schválenı do konce roku, vycházelo by se při stanovení rozpočtu na příští rok z toho letošního.