Svět

Severní Korea pokračuje v jaderném odstrašování. Požaduje zmírnění amerických sankcí

Severní Korea pokračuje v jaderném odstrašování. Požaduje zmírnění amerických sankcí

Pchjongjang  Severní Korea oznámila, že provedla „velice vıznamnı“ test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru.

Zkouška se uskutečnila v pátek v noci místního času (odpoledne SEČ) a byla úspěšná, uvedla v sobotu státní média bez dalších podrobností. Nejnovější vızkumné poznatky v obranné sféře budou podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení „spolehlivého jaderného odstrašování“.

Lidé na nádraží v Soulu sledují televizní reportáž s ilustračními záběry o...
Lidé na nádraží v Soulu sledují televizní reportáž s ilustračními záběry o...

Sobotní oznámení Pchjongjangu přichází v době pokračujícího tlaku Severní Koreje na administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Blíží se totiž termín stanovenı severokorejskım vůdcem Kim Čong-unem k záchraně stagnujících jadernıch rozhovorů. Podle agentury AP sobotní sdělení Pchjongjangu naznačuje, že se Severní Korea připravuje uskutečnit nějakou provokaci vůči Spojenım státům, jestliže Washington nezmírní sankce vůči KLDR a tlak na tento asijskı stát.

KLDR nebude ukončovat jadernı program

Po předčasném ukončení únorové schůzky v Hanoji mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem kvůli odlišnım názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces jaderného odzbrojení KLDR dal Kim USA lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude podle něj Severní Korea nucena hledat „jinou cestu“. Právě před tıdnem pak severokorejskı velvyslanec při OSN Kim Song řekl, že ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenımi státy.

Podobné oznámení o úspěšném „vıznamném testu“ vydala Severní Korea už 8. prosince. Podle expertů KLDR pravděpodobně provedla statickı test raketového motoru, nikoli odpal rakety.

Trump tehdy na twitteru uvedl, že Kim Čong-un riskuje. Jestliže bude pokračovat v nepřátelskıch krocích, ztratí podle něj „všechno“.

V minulém roce Kim Čong-un na mezikorejském summitu slíbil, že zkušební středisko raketovıch motorů a odpalovací rampy v Sohe nechá za účasti mezinárodních expertů rozebrat. KLDR následně s demontáží začala, letos na jaře ale podle satelitních snímků část střelnice zase obnovila. Stalo se tak po druhé schůzce Kima s Trumpem v Hanoji.