Svět

Sever Peru zasáhlo silné zemětřesení. Geologové naměřily otřesy o síle 7,5 stupně

Sever Peru zasáhlo silné zemětřesení. Geologové naměřily otřesy o síle 7,5 stupně

LIMA Severní Peru v neděli zasáhlo zemětřesení, jehož otřesy podle americké geologické služby USGS dosáhly 7,5 stupně. Místní úřady hlásí, že v některıch oblastech se zřítily domy a bylo strženo elektrické vedení. Ministr vnitra na twitteru napsal, že zatím odnikud nejsou hlášeny oběti. Prezident Martín Vizcarra vyzval ke klidu a sdělil, že úřady postižené oblasti kontrolují.

Ohnisko zemětřesení bylo zhruba 180 kilometrů vıchodně od města Moyobamba, kde žije přes 80.000 lidí, a v hloubce 105 kilometrů. Přístroje otřesy zaznamenaly v 02:41 místního času (09:41 SELČ). Nejblíže ohnisku je vesnice Lagunas (75 kilometrů) a město Yurimaguas (92 kilometrů). Starosta Lagunas Arri Pezo řekl v rozhlase, že ve vesnici byly otřesy velmi silné. V Yurimaguasu, kde žije přes 60.000 lidí, spadlo mnoho domů a byla přerušena dodávka elektřiny. Otřesy bylo cítit i v Limě, kde lidé v panice vybíhali z domů.

Jak napsala agentura AFP, čím hlouběji je ohnisko zemětřesení, tím jsou škody menší. Otřesy se ale v takovém případě šíří do větší vzdálenosti, což vysvětluje, proč je dnes pocítili také v Ekvádoru, Kolumbii a Venezuele. V Peru chvění trvalo 127 vteřin a věděli o něm obyvatelé několika provincií i Limy.

Zemětřesení jsou v Peru poměrně častá. V březnu ohlásily otřesy o síle 7,1 stupně z jihu země. Loni měly otřesy, jež zasáhly pobřežní oblast na jihu, sílu 7,3 stupně a jejich ohnisko bylo v hloubce asi 12 kilometrů. Zemřeli dva lidé a zhruba 130 jich bylo zraněno.

Zemětřesení v Peru.

Zemětřesení v Peru.

Geolog Patricio Valderrama k dnešnímu zemětřesení řekl, že sever Peru podobně silné záchvěvy nezažil od zemětřesení z roku 1970. Region Ancash tehdy zasáhly otřesy o síle 7,9 stupně a o život přišlo 70 000 lidí. Pod vlnou ledu a kamení tehdy skončil i tábor 14 československıch horolezců a celá expedice zahynula.