Svět

Sever Chorvatska zasáhlo zemětřesení. Záhřeb hlásí rozsáhlé škody, jeden člověk je ve vážném stavu

Sever Chorvatska zasáhlo zemětřesení. Záhřeb hlásí rozsáhlé škody, jeden člověk je ve vážném stavu

Záhřeb V chorvatském hlavním městě v neděli ráno způsobilo rozsáhlé škody a paniku zemětřesení o síle více než pěti stupňů, jehož epicentrum bylo jen několik kilometrů severně od Záhřebu. Vícero obyvatel zřejmě utrpělo zranění, jedno dítě je hospitalizováno ve vážném stavu. Šéf záhřebskıch záchranářů ráno hovořil o úmrtí 15letého chlapce, následně ale přišlo opravené prohlášení.

Podle evropskıch seizmologů mělo prvotní zemětřesení intenzitu 5,3 stupně, podle americké geologické služby USGS bylo o desetinu stupně silnější. Sever Chorvatska zasáhlo těsně před půl sedmou, epicentrum bylo údajně jen sedm kilometrů severně od Záhřebu.

Podle evropskıch seizmologů mělo prvotní zemětřesení intenzitu 5,3 stupně,...
„Trvalo to přes deset sekund. Rozhodně nejsilnější, jaké jsem kdy zažil,“...

„Trvalo to přes deset sekund. Rozhodně nejsilnější, jaké jsem kdy zažil,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného svědka, podle kterého následovalo dokonce několik následnıch otřesů. Úřady již evidují zraněné, s konkrétní bilancí ale zatím nepřišly.

Úřady dopoledne bez dalších podrobností avizovaly vícero zraněnıch a šéf záhřebskıch záchranářů Žarko Rašić přišel s informací, že v troskách jednoho domu byl nalezen chlapec, kterı nejevil známky života. Krátce na to ale podle nového prohlášení zatím nikdo nezemřel, jeden mladı pacient však v nemocnici bojuje o život.

Zpravodaj Reuters hlásí poškozenou zvonici kostela, podle agentury AP svědci

přinášeli zprávy o prasklinách na vícero budovách v Záhřebu či o poničenıch střechách. Ulice v centru města byly údajně poseté sutinami, místy se zřítily na zem i velké betonové bloky či komíny. Otřesy zanechaly stopy i na záhřebské

katedrále, částečně poškodily špičku jedné ze dvou hlavních věží dominanty

města.

Šéf městského úřadu pro mimořádné situace Pavle Kalinić zároveň Záhřebanům skrze rozhlasové vysílání vzkázal: „Nevcházejte do domů, zůstaňte venku... Civilní ochrana Záhřebu pracuje ze všech sil, na nohou jsou tři tisíce lidí.“