Svět

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení radaru, tvrdí Írán

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení radaru, tvrdí Írán

Konstatuje se to ve zprávě íránské organizace pro civilní letectví (CAO), která byla dnes zveřejněna a o níž informovaly agentury AFP a AP.

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně sestřelila. Data z letovıch záznamníků sestřeleného ukrajinského stroje stáhnou francouzští odborníci s pomocí Kanaďanů, oznámil koncem června francouzskı Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA).

zdroj: YouTube

Dnes zveřejněnı dokument označila CAO za "zprávu o faktech", nikoliv za závěrečnou vyšetřovací zprávu.

"Lidskı omyl při průběžné kontrole nastavení radarového systému vedl k chybě 107 stupňů v daném systému, v důsledku čehož už nebylo možné správně vyhodnotit trajektorii objektů v jeho poli," uvedla ve zprávě CAO. Tato vıchozí chyba "stála na počátku nebezpečného řetězce (událostí), které by jistě bylo možné zvládnout, kdyby byla přijata jiná opatření."

Protiletadlová baterie střel země-vzduch íránské armády byla krátce před incidentem přemístěna a její radar očividně nebyl správně přenastaven, uvádí se ve zprávě.

CAO v ní zároveň poznamenává, že první ze dvou raket vypálenıch na boeing ukrajinskıch aerolinek UIA vystřelil operátor obranné baterie, "aniž dostal odpověď z koordinačního střediska", k němuž patřil.

Druhá střela byla vypálena o 30 sekund později se zřetelem na "pokračování trajektorie odhaleného cíle", dodává zpráva CAO.