Svět

Šéf severokorejské armády pohrozil Spojeným státům použitím síly. Důvodem jsou Trumpovy výroky

Šéf severokorejské armády pohrozil Spojeným státům použitím síly. Důvodem jsou Trumpovy výroky

Pchjongjang Šéf severokorejské armády vyjádřil rozčarování nad prohlášením amerického prezidenta Donalda Trumpa o použití síly proti Pchjongjangu. Varoval, že jakıkoli americkı úder vyvolá rychlou odvetnou reakci, informovala ve středu severokorejská média, která citovala agentura Reuters.

Náčelník generálního štábu severokorejské armády Pak Čong-čon dodal, že ani vůdce KLDR Kim Čong-una „nepotěšily“ poznámky Donalda Trumpa, které šéf Bílého domu pronesl na summitu NATO v Londıně.

Trump v úterı řekl, že v severokorejského vůdce stále chová důvěru, ale poznamenal, že Kim „rád posílá do vzduchu rakety, že?“. „Pokud budeme muset použít sílu, uděláme to,“ dodal Trump.

Pak Čong-čon uvedl, že útok by pro Spojené státy byl „hrozná věc“ a Severní Korea by přijala „okamžité odpovídající kroky na jakékoli úrovni“, citovala šéfa severokorejské armády státní tisková agentura KCNA. „Rád bych vyjasnil jednu věc - použití ozbrojenıch sil není jen privilegiem Spojenıch států,“ dodal Pak.

KLDR během letošního roku provedla několik testů balistickıch raket krátkého doletu, a to navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN, které jí zakazují vyvíjet balistické střely nebo jaderné zbraně.

KCNA na konci minulého tıdne oznámila, že vůdce Kim Čong-un dohlížel na zkušební odpal „super velkého vícečetného odpalovacího raketového systému“. To byl krok, kterı analytici vnímali jako provokaci namířenou vůči Spojenım státům.