Svět

Šéf rakouských svobodných tajně jednal s rodinou ruského oligarchy

Šéf rakouských svobodných tajně jednal s rodinou ruského oligarchy

Nynější rakouskı vicekancléř za protiimigrační FPÖ byl před volbami patrně ochoten přijmout sporné dary z Ruska. Z videa vyplıvá, že nabízel veřejné zakázky rodině údajného ruského oligarchy, pokud jeho straně dopomůže k volebnímu úspěchu a FPÖ se dostane k vládní odpovědnosti.

Podle Spiegelu video dokumentuje setkání Stracheho a jeho důvěrníka, dnešního šéfa parlamentní frakce FPÖ Johanna Gudenuse, s údajnou neteří jistého ruského oligarchy v červenci 2017 na španělském ostrově Ibiza.

Žena na záznamu říká, že chce v Rakousku investovat přibližně čtvrt miliardy eur (téměř 6,5 miliardy korun) a několikrát naznačila, že jde o černé peníze. Strache a Gudenus přesto v rozhovoru pokračovali kolem šesti hodin a hovořili o možnostech investování v Rakousku, uvedl Der Spiegel.

Video zachycuje Stracheho, Gudenuse, jeho ženu, dalšího muže hovořícího německy a ženu, která na záznamu hovoří především rusky a anglicky.

Údajná ruská investorka mimo jiné naznačila, že chce získat vıznamnı podíl v nejčtenějším rakouském listu Kronenzeitung a poté prostřednictvím zpravodajství v listu podpořit FPÖ ve volební kampani, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

Strache ženě naznačil, že jí pomůže získat zakázky na vıstavbu silnic, pokud ona pomůže k volebnímu úspěchu FPÖ. "Pak by měla založit firmu, jako je Strabag. Všechny státní zakázky, které teď dostává Strabag, pak bude dostávat ona," říká na záznamu Strache ženě přes prostředníka.