Svět

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku tıdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánskım hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet americkıch vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13.000 americkıch vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

V dohodě s Tálibánem se rovněž uvádí, že do 14 měsíců se Američané spolu se spojenci z dalších zemí NATO z Afghánistánu zcela stáhnou. Dohoda, jejímž cílem je ukončit už téměř 19letou válku v Afghánistánu, ale také předpokládá, že hnutí Tálibán povede jednání s afghánskou vládou a dalšími politickımi a občanskımi skupinami o trvalém příměří a poválečném rozdělení moci.

Tálibán se v dohodě rovněž zavázal zabránit dalším radikálním skupinám, včetně teroristické sítě Al-Káida ve využívání afghánského území k ohrožování bezpečnosti USA a jeho spojenců.