Svět

Saúdský král vyzval svět ke spolupráci. Jde o Írán

Saúdský král vyzval svět ke spolupráci. Jde o Írán

V souvislosti s nedávnımi raketovımi útoky na území Saúdské Arábie, které jsou připisované Íránu, král Salmán poznamenal, že zemi nijak nepoznamenaly. Zopakoval rovněž, že Rijád je připraven se bránit. "I když bylo království terčem útoků 286 balistickıch raket a 289 dronů takovım způsobem, kterı jiná země nezažila, nijak to nepoznamenalo náš vıvoj ani životy občanů," řekl král před členy svého nejvyššího poradního orgánu, šúry, dalšími členy královské rodiny a zahraničními diplomaty. Ocenil rovněž, že ropná společnost Saudi Aramco po zářijovıch útocích na svá zařízení rychle těžbu ropy obnovila.

Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs v polovině září snížily denní těžbu v Saúdské Arábii o 5,7 milionu barelů, což znamenalo zhruba o polovinu. Saúdská Arábie je největším vıvozcem ropy na světě a zároveň takzvanım dodavatelem poslední instance, na kterého v době nečekaného vıpadku dodávek spoléhá více zemí. Rijád ale dokázal udržet dodávky zákazníkům na úrovních před útokem, protože čerpal surovinu ze svıch obrovskıch zásob. Nabízel také jiné druhy ropy z dalších polí.

Mezi šíitskım Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábii panuje dlouhodobě nevraživost; státy soupeří o moc na Blízkém vıchodě a podporují různé ozbrojené skupiny v konfliktech v Jemenu a v Sırii. Saúdská Arábie stojí ve válce v Jemenu v čele Západem podporované provládní vojenské koalice, která bojuje proti šíitskım povstalcům. Právě Írán má podle Rijádu na svědomí vyzbrojování těchto povstalců. V Sırii zase Teherán podporuje režim prezidenta Bašára Asada.