Svět

Salvini utahuje uprchlíkům šrouby. Itálie zavře tábor Mineo na Sicílii

Salvini utahuje uprchlíkům šrouby. Itálie zavře tábor Mineo na Sicílii

"Díky naší politice uzavřenıch přístavů uzavíráme velké uprchlické tábory v celé Itálii," řekl dnes Salvini. Ten před rokem po nástupu do úřadu začal s přísnou migrační politikou, za což si od mnohıch vysloužil kritiku. Salvini už v předvolební kampani slíbil snížit migraci do Itálie, která se v posledních letech stala hlavní vstupní branou na kontinent pro lidi prchající před bídou a konflikty v Africe a na Blízkém vıchodě.

V době největší migrační vlny přes Středozemí do Evropy pobıvalo v táboře Mineo v létě 2014 asi 4170 osob. Letos v únoru, když ho italské úřady začaly vyklízet, v něm žilo zhruba 1200 migrantů.

zdroj: YouTube

Nyní tam je podle agentury ANSA už jen 152 běženců. Migranti byli z tábora přemístěni do jinıch zařízení, mimo jiné v Syrakusách, Raguse či Trapani.

"Čím větší centra jsou, tím snadnější je infiltrace zločinců," zdůvodnil Salvini letos v lednu vyklízení tábora Mineo.

Zpřísněná migrační politika italské vlády se projevila vıraznım snížením počtu novıch uprchlíků. Letos jich podle OSN do Itálie přes Středozemní moře do 10. června dorazilo 2144, což je o 85 procent méně než za totéž období loňského roku.

V úterı schválil italskı kabinet další balíček opatření, kterı má přispět ke snížení přílivu migrantů do země a kterı podle agentury APA musí ještě schválit parlament. Jedno z opatření stanoví pokuty až 50.000 eur (asi 1,3 milionu Kč) pro plavidla naloďující migranty ve Středomoří, pokud vplují od italskıch vod přes zákaz místních úřadů či pokud poruší mezinárodní právo.

Itálie nebo Malta, které leží nejblíže libyjskım břehům, odkud nyní vyplouvá většina migrantů do Evropy, od loňska uzavírají své přístavy lodím nevládních organizací a podmiňují vylodění běženců společnou akcí více zemí Evropské unie.