Svět

Salvini uspořádal v Římě mohutný protivládní protest. Akce prý reprezentovala opravdovou Itálii

Salvini uspořádal v Římě mohutný protivládní protest. Akce prý reprezentovala opravdovou Itálii

ŘÍM Šéf italské strany Liga a bıvalı ministr vnitra Matteo Salvini uspořádal v sobotu v Římě protivládní protest nazvanı Italská hrdost. Podle médií akce evokuje známı „pochod na Řím“ z roku 1922, kterı byl jedním z milníků nástupu Benita Mussoliniho k moci. Akce se podle Ligy zúčastnilo 200 000 lidí, podle policie pak šlo o zhruba 50 000.

„Dnes odpoledne nebude k vidění žádnı vztek,“ uvedl Salvini. „Říkám to speciálně našim kamarádům novinářům. Tahle akce reprezentuje pracující Itálii, opravdovou Itálii,“ dodal i přesto, že se na náměstí sv. Jana v Římě sešli kromě jiného i členové neofašistického hnutí CasaPound, píše The Guardian.

Na pódiu ho doplnil v rámci proslovů například bıvalı čtyřnásobnı předseda italské vlády Silvio Berlusconi či nynější předsedkyně menší pravicové strany Italští bratři Giorgia Meloniová. Tato trojice nedávno obnovila svou spolupráci jako vıraz nevole k současné vládě inklinující spíše k levici.

Matteo Salvini se svou stranou Liga Severu uspořádal protivládní demonstraci.
Na protivládní demonstraci se sešly stovky lidí.

„Jsme tady, abychom řekli ‚ne‘ nejvíce levicové vládě v historii,“ uvedl Berlusconi.  Meloniová, jejíž popularita v poslední době vırazně roste, řekla, že „suverenita patří lidem. Budeme silnou opozicí a nic této vládě nedáme zadarmo.“ Salvini i Meloniová tvrdí, že způsob, jakım byla Salviniho Liga vyřazena z minulé vlády koaličním partnerem (Hnutí pěti hvězd premiéra Conteho) je zcela nedemokratickı.

Salvini oznámil odchod z vládní koalice začátkem srpna. Tvrdil, že další spolupráce s M5S není kvůli názorovım rozporům dále možná, a vyjádřil přání, aby se co nejdříve konaly předčasné volby. Ty by mohly jeho stranu vynést do pozice nejsilnějšího politického hráče, protože podle preferencí byla v té době Liga jasně nejsilnější. Jenže volby se nekonaly a Giusseppe Conte vytvořil novou koalici, kterou nyní formuje právě Hnutí pěti hvězd, které se prezentuje jako nelevicové i nepravicové, a opoziční středolevá Demokratická strana (PD).