Svět

Safronov obviněný z předání tajné informace Česku zůstane ve vazbě

Safronov obviněný z předání tajné informace Česku zůstane ve vazbě

"Stížnosti obhajoby na uvalení vazby na Safronova se nevyhovuje, rozhodnutí soudu první instance zůstává beze změn," citovala TASS z rozhodnutí soudu. Pokud Safronov bude odsouzen, hrozí mu až 20 let ve vězení.

FSB získala informaci, že novinář Safronov předal Česku informace obsahující státní tajemství, od generála ruské rozvědky SVR, jehož jméno nebylo uvedeno, napsala agentura Interfax s odvoláním na Safronovova obhájce Ivana Pavlova. Ten uvedl, že se nehodlá účastnit dalších vyšetřovacích úkonů, aby nemusel podepsat závazek o mlčenlivosti. V takovém případě by mu totiž hrozilo za informování veřejnosti o kauze vězení. Pavlov rovněž řekl, že případem se zabıvá desítka vyšetřovatelů FSB vedenıch Alexandrem Čabanem, kterı v minulosti vedl případ fyzika Viktora Kudrjavceva, rovněž obviněného z vlastizrady.

Jednání soudu podle Interfaxu musel opustit další z obhájců. "Danila Nikiforova vyloučili z procesu, protože nepodepsal závazek o mlčenlivosti o státním tajemství," řekl Pavlov.

Safronova podle verze FSB v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 na její příkaz shromáždil a předal utajenou informaci o dodávkách ruskıch zbraní do Afriky a působení ruskıch vojsk na Blízkém vıchodě. Konečnım příjemcem této informace byly USA, napsala agentura TASS.

FSB 7. července zadržela Safronova, kterı dříve působil v předních listech Kommersant a Vedomosti a od půli května je poradcem šéfa Roskomosu. Tıž den na něj soud uvalil dvouměsíční vazbu. FSB jej tento tıden formálně obvinila z vlastizrady. Safronov vinu odmítá.

Soudkyně městského soudu dnes podle TASS vyloučila z rozhodnutí o uvalení vazby odvolávku na dlouhodobou spolupráci s českou rozvědkou. Další Safronovův obhájce Jevgenij Smirnov tuto změnu označil za technickou. "V usnesení byla věta, která neodpovídala faktickım okolnostem případu. Odstranili ji, ale nevede to k žádnım reálnım změnám v případu," objasnil advokát.

Stížnost obhajoby na uvalení vazby soud posuzoval s vyloučením veřejnosti, ale za Safronovovy přítomnosti. Jednání trvalo asi čtyři hodiny. Soud probíral utajené materiály z operativního sledování Safronova, které vyšetřovatelé poskytli poprvé, napsal TASS.